2019.gada pasaulē aizvadīts "Brexit" un Donalda Trampa zīmē. Pēc Borisa Džonsona vadītās konservatīvās partijas uzvaras decembra vēlēšanās ir gandrīz pilnīgi skaidrs, ka "Brexit" notiks. Savukārt otrpus Atlantijas okeānam Tramps kļuvis par trešo impīčoto prezidentu ASV vēsturē.
Šogad "Brexit" termiņš tika pārcelts divas reizes. Sociālajos tīklos riņķoja joki un karikatūras par to, ka izstāšanās turpināsies mūžīgi. Taču pēc 12.decembra Lielbritānijas parlamenta vēlēšanām, kurās pārliecinoši uzvarēja konservatīvie, kļuva skaidrs: "Brexit" notiks, turklāt drīz.
Terēza Meja un Boriss Džonsons līdz šim nespēja panākt Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) tādēļ, ka konservatīvajiem nebija vairākuma parlamentā, tāpēc jebkuru premjera ieceri likumdevējs varēja izgāzt. Džonsons tik nepacietīgi vēlējās šo šķērsli apiet, ka mēģināja ar karalienes svētību uz vairāk nekā mēnesi apturēt parlamenta darbu. Augstākā tiesa vēsturiskā lēmumā šo soli atzina par nelikumīgu.
Tagad konservatīvajiem ir absolūtais vairākums parlamentā - tātad tā vairs nebūs problēma. Ja Apvienotā Karaliste 2020.gadā izstāsies no ES, tai priekšā tirdzniecības līguma izstrādāšana ar ES, salīdzinājumā ar kuru līdzšinējās "Brexit" likstas varētu izskatīties pēc bērnu spēlītēm.
FOTO: Brexit atbalstītāju un pretinieku demonstrācijas Lielbritānijā
Ārkārtīgi spraigs gads aizvadīts arī ASV, kur lielais jautājums bija - vai Tramps tiks impīčots? Atbilde atklājās gada nogalē, kad demokrātu kontrolētā Pārstāvju palāta nobalsoja par impīčmenta procesu pret Trampu. Apsūdzības izvirzītas divos punktos - saistībā ar varas ļaunprātīgu izmantošanu un šķēršļu likšanu Kongresam. ASV vēsturē ir tikai divi šādi gadījumi: Endrū Džonsons un Bils Klintons (Ričards Niksons atkāpās pirms balsojuma Pārstāvju palātā). Maz ticams, ka republikāņu kontrolētais Senāts nobalsos par prezidenta atstādināšanu, taču vēstures grāmatās šis fakts paliks.
Trampa impīčmenta pamatā ir trauksmes cēlāja ziņojums par telefonsarunu ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski (ar kura atreferējuma tulkojumu latviešu valodā var iepazīties šeit) un apsūdzības, ka Tramps mēģinājis piespiest Zelenski sākt izmeklēšanu, kas kaitētu Trampa politiskajam oponentam. Tajā pašā laikā netrūka "trampismu" (ar flomāsteru pārzīmēta vētras ceļa karte, Tramps kā Rokijs Balboa un robežmūris štatā, kas nerobežojas ar Meksiku) un prezidenta tvitera konts turpināja būt tvaika nolaišanas vieta.
FOTO: Sākas Trampa otrā termiņa priekšvēlēšanu kampaņa
Gan Lielbritānijā, gan ASV politiskā retorika bija ļoti sakāpināta. Abos gadījumos (un vēl daudzviet citur pasaulē) sabiedrība tika sarīdīta divās nometnēs, bet pie visām valsts problēmām vainoti imigranti - austrumeiropieši vai latīņamerikāņi. Aizvadītā desmitgade kopumā bija populisma uzplaukuma laiks, kurā daudzi politiķi atrada efektīvu stratēģiju: koncentrēties uz vienu sabiedrību polarizējošu jautājumu un radīt pēc iespējas lielāku troksni sociālajos tīklos. Ne vienam vien izdevās.
Pasaule pēdējos 13 gadus bez pārtraukuma kļuvusi arvien autokrātiskāka, liecina "Freedom in The World" indekss. Demokrātijas vilnis, kas kādreiz šķita neapturams, noplacis pat Rietumu pasaulē. Kamēr manipulatīvi ieraksti sociālajos tīklos turpina diktēt lielas sabiedrības daļas emocijas un politisko dienaskārtību, šī tendence visdrīzāk tikai pletīsies plašumā.