Kā skaidro Patentu valdes pārstāve Santa Lozda, preču zīme ir apzīmējums, kas palīdz atšķirt viena uzņēmuma preces vai pakalpojumus no citiem, veicinot to reputāciju, atpazīstamību, kā arī izplatīšanu tirgū. Neviena cita persona nevar izmantot reģistrētu preču zīmi bez tās īpašnieka atļaujas.
Jebkurš apzīmējums (logo), kad to sāk izmantot saistībā ar preču ražošanu vai pakalpojumu sniegšanu, var kļūt par preču zīmi.
Ik gadu Latvijā tiek saņemti vidēji ap 1500 preču zīmju pieteikumi, pieteikumu skaits arvien pieaug.
Salīdzinājumā ar 2016. gadu kopējais preču zīmju pieteikumu skaits pērn pieaudzis par 26%, sasniedzot 3202 pieteikumus.
«Tas liecina, ka uzņēmēji arvien vairāk novērtē priekšrocības, ko sniedz intelektuālā īpašuma tiesību reģistrācija, iegūstot papildu drošību saviem produktiem un pakalpojumiem,» atzīmē Lozda.
Salīdzinājumā ar 2016. gadu nacionālajā procedūrā novērojams 21% preču zīmju pieteikumu pieaugums, sasniedzot 1798 pieteikumus.
2017. gadā aizsardzība tika piešķirta kopumā 2894 preču zīmēm, kas ir par 28% vairāk, salīdzinot ar 2016. gada datiem.
Daļa no 2017. gadā reģistrētajām preču zīmēm ir no 2016. gada pieteikumiem – preču zīmju reģistrācijas procedūra ir pilnībā pabeigta un pieteikuma iesniedzējs ir saņēmis apliecinājumu savām īpašumtiesībām uz konkrēto preču zīmi.
Pagājušā gada beigās Latvijas Republikā spēkā bija 25 215 preču zīmju reģistrācijas.
2016. gadā Latvijā tika ierosinātas 778 lietas, bet aizturēto preču skaits salīdzinājumā ar 2015. gadu ir kļuvis mazāks – 64432 preču vienības.
Patentu valdes darbības mērķis ir īstenot valsts politiku rūpnieciskā īpašuma jomā, īpaši izgudrojumu, preču zīmju, dizainparaugu un pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesiskās aizsardzības jomā.