Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

«Putina pavāra» uzņēmums lūdz atsaukt apsūdzības par jaukšanos ASV vēlēšanās

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Sputnik/Scanpix

Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušajam personīgajam pavāram Jevgēņijam Prigožinam piederoša firma, kura apsūdzēta par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās, federālajam tiesnesim lūgusi atcelt apsūdzības. Firma «Concord Management and Consulting LLC» apgalvo, ka īpašais prokurors Roberts Millers 2017.gadā ticis nelikumīgi pieņemts darbā un viņam nav prokurora varas.

ASV februārī izvirzīja apsūdzības 13 Krievijas pilsoņiem un trim juridiskajām personām par iejaukšanos ASV vēlēšanās.

Visi apsūdzētie ir Sanktpēterburgā bāzētās Krievijas interneta troļļu un propagandistu «Interneta pētījumu aģentūras» darbinieki. Viens no apsūdzētajiem ir «Interneta pētījumu aģentūras» vadītājs Prigožins.

"Interneta pētījumu aģentūra" un vēl divas citas Prigožina kontrolētās kompānijas "Concord Management Consulting LLC" un Concord Catering", kurām ir līgumi ar Krievijas valdību, apsūdzētas interneta kampaņas vadīšanā, lai pa dažādiem kanāliem, ieskaitot sociālos medijus, ietekmētu ASV prezidenta vēlēšanas.

Kā teikts apsūdzības rakstā, visi apsūdzētie no 2014.gada līdz šim brīdim iesaistījušies sazvērestībā, lai iejauktos «ASV politiskajā un vēlēšanu procesā, ieskaitot prezidenta vēlēšanas 2016.gadā».

Trim no viņiem vēl izvirzītas apsūdzības sazvērestībā pastrādāt krāpšanos ar elektroniskiem līdzekļiem un finansiālā krāpniecībā, bet pieci apsūdzēti par identitātes zagšanu.

Kā teikts apsūdzības rakstā, daži no apsūdzētajiem izmantojuši datorsistēmas ASV, lai slēptu, ka darbojas no Krievijas.

«Apsūdzētie, izliekoties par ASV personām un izveidojot viltus ASV personas, darbojās sociālo mediju lapās un grupās, kas paredzētas tam, lai piesaistītu ASV auditoriju,» teikts apsūdzības rakstā. Viņi arī rīkojuši politiskus mītiņus un komunicējuši ar «neko nezinošām personām», kas saistītas ar Trampa kampaņu.

«Interneta pētījumu aģentūra» un apsūdzētie sāka strādāt 2014.gadā, lai iejauktos ASV vēlēšanās. Viņu «stratēģiskais mērķis bija sēt nesaskaņas ASV politiskajā sistēmā» un nomelnot Hilariju Klintoni un citus kandidātus, tādus kā Marko Rubio un Teds Kruzs, un atbalstīt Bērniju Sandersu un pēc tam kandidātu Donaldu Trampu, teikts apsūdzības rakstā.

Viņu kontrolētie sociālo mediju konti koncentrējušies uz polarizētiem sociālajiem un politiskajiem jautājumiem un sasnieguši ievērojamu amerikāņu skaitu.

Kā paziņoja Millera birojs, neviens no apsūdzētajiem neatrodas apcietinājumā.

Tikmēr ASV ģenerālprokurora vietnieks Rods Rozenšteins paziņojis, ka apsūdzības rakstā nav apsūdzību, ka Krievijas iejaukšanās izmainījusi prezidenta vēlēšanu iznākumu.

Rozenšteins norādīja, ka Krievijas iejaukšanās apmānījusi dažus amerikāņus un viņi palīdzējuši izvērstajām nelikumīgajām aktivitātēm.

«Šajā apsūdzības rakstā nav apsūdzību, ka kaut viens amerikānis būtu bijis tīšs šīs nelikumīgās darbības dalībnieks,» paziņoja Rozenšteins. «Šajā apsūdzības rakstā nav apsūdzību, ka nelikumīgā rīcība mainīja 2016.gada vēlēšanu iznākumu.»

Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova 13 Krievijas pilsoņu apsūdzēšanu par iejaukšanos ASV vēlēšanās nodēvējusi par absurdu.

«13 cilvēki veica iejaukšanos ASV vēlēšanās? Trīspadsmit pret īpašo spēku daudzmiljardu dolāru budžetiem? Pret izlūkošanu un pretizlūkošanu, pret jaunākajām izstrādēm un tehnoloģijām? Absurds? Jā. Taču tāda ir mūsdienu Amerikas politiskā realitāte,» savā «Facebook» lapā raksta Zaharova.

Savukārt Prigožins paziņoja, ka nav noraizējies par apsūdzību izvirzīšanu, paziņojot, ka «amerikāņi ir ļoti iespaidojami cilvēki».

Kā šonedēļ paziņoja ASV izlūkdienestu vadītāji, Krievijas centieni iejaukties ASV politikā nemazinās un rada draudus novembrī gaidāmajām Kongresa starpposma vēlēšanām.

Maskavas centieni iejaukties ASV politikā ir tikpat spēcīgi kā 2016.gadā, uzskata Centrālās izlūkošanas pārvaldes, Federālā Izmeklēšanas biroja, Nacionālās drošības pārvaldes un trīs citu izlūkošanas aģentūru vadītāji.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu