Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Vai karaliskās kāzas radīs «uzrāvienu» Lielbritānijas ekonomikā?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Viens no pēdējā laika populārākajiem Lielbritānijas laikrakstu virsrakstiem ir «Karaliskās kāzas radīs būtisku stimulu Lielbritānijas ekonomikā». Daļa britu preses gandrīz vai nešaubās, ka prinča Harija un Meganas Mārklas šosestdien paredzētās kāzas valsts ekonomikā radīšot simtos miljonos sterliņu mārciņu mērāmu labumu. «CNN Money» pēta, cik pamatots ir optimisms attiecībā uz karalisko kāzu gaidāmo pozitīvo ietekmi.

 
Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Prognozes un realitāte

Mediji prognozē, ka karalisko kāzu ietekmē palielināsies mazumtirdzniecības apjoms, cilvēkiem pērkot kāzu suvenīrus un rīkojot svinības par godu šim notikumam.

Tomēr, kā liecina pagātnes pieredze, nozīmīgi britu karaliskās ģimenes pasākumi parasti nerada tādu ekonomisko efektu, kādu gaida uzņēmēji, un šo pasākumu ietekme uz vispārējo ekonomiku ir niecīga.

«Mēs būtu ļoti piesardzīgi potenciālās ietekmes novērtēšanā un centienos šo ietekmi izmērīt konkrētos skaitļos. Šeit jāņem vērā, ka daļa izdevumu mazumtirdzniecībā [saistībā ar karaliskajām kāzām] tiks veikti uz citu pirkumu rēķina, nevis papildus,» norāda ekonomisko prognožu grupas «EY ITEM Club» eksperts Hovards Arčers.

Ja vēsture atkārtosies, karaliskajām kāzām nebūs būtiskas ietekmes uz Lielbritānijas ekonomiku.

Kā liecina Lielbritānijas Statistikas biroja apkopotā informācija, Harija vecākā brāļa prinča Viljama un Keitas Midltones kāzas 2011.gada aprīlī neradīja būtisku stimulu Lielbritānijas ekonomikai.

Lielai daļai britu par godu 2011.gada karaliskajām kāzām tika piešķirta papildu brīvdiena – kas gan situāciju arī būtiski nemainīja.

Auditorkompānijas PwC apkopotie dati liecina, ka Viljama un Keitas kāzas radīja iedzīvotāju papildu izdevumus 107 miljonu sterliņu mārciņu apmērā – tā ir laba ziņa tirgotājiem, tomēr šis skaitlis veido vien aptuveni 4% no britu tēriņiem tā dēvētajā Melnajā piektdienā, kas ir lielākā iepirkšanās diena valstī.

 
Raksta foto
Foto: AFP/Scanpix

Vai sekos «paģiras»?

Pat ja Harija un Meganas kāzas radīs mazumtirdzniecības pieaugumu šomēnes, jūnijā tam var sekot samazinājums, iedzīvotājiem mēģinot ietaupīt pēc neplānotiem tēriņiem.

Šāda situācija bija vērojama arī 2011.gadā, kad mazumtirdzniecības izaugsmei aprīlī sekoja samazinājums maijā.

Kāzu dēļ Lielbritānijas krogi šo piektdien un sestdien drīkstēs būt atvērti līdz plkst.1, salīdzinot ar tradicionālo slēgšanas laiku plkst.23.

Tomēr cik daudz papildus alkohols tiks patērēts tieši kāzu dēļ, būs grūti novērtēt, jo sestdien notiek arī viens no Lielbritānijas lielākajiem sporta pasākumiem – Anglijas futbola kausa izcīņas finālmačs.

Lielbritānijas Alus un krogu asociācija prognozē, ka pārdošanas apjoms krogos šajā nedēļas nogalē varētu sasniegt 20 miljonus mārciņu, kas būtu par 8% vairāk nekā parastā nedēļas nogalē.

Šo kāpumu gan varētu atsvērt tie cilvēki, kas izvēlēsies palikt mājās un kāzas vai futbolu skatīties televīzijā, nedoties ārā un netērēt naudu citām aktivitātēm.

 
Raksta foto
Foto: Reuters/Scanpix

Neesošie papildu tūristi un «labsajūtas» faktora gaisīgums

2011.gada karalisko kāzu laikā netika novērots īpašs ārvalstu tūristu pieplūdums.

Tūristu skaits 2011.gada aprīlī būtiski nemainījās. Tajā pašā laikā aptuveni 500 000 britu karalisko kāzu nedēļas nogalē devās atpūsties uz ārzemēm, tādējādi izmantojot papildu brīvdienas sniegtās priekšrocības.

Kā norāda tūrisma nozares eksperti, arī šogad nav gaidāms būtiskas tūristu skaita izmaiņas - par to liecinot iepriekš nopirkto lidmašīnu biļešu daudzums ceļojumiem uz Lielbritāniju šajā nedēļas nogalē.

Analītiķi norāda, ka jebkādu karalisko kāzu līdzjutēju skaita pieaugumu varētu kompensēt citu tūrismu vēlme turēties prom no pūļiem, plānojot savu ceļojumu uz Lielbritāniju citā laikā.

Lielbritānijas ekonomikai gan «uzrāviens» šobrīd ļoti noderētu.

Valsts iekšzemes kopprodukts šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, palielinājās vien par 0,1%, kas ir lēnākais pieaugums vairāk nekā piecu gadu laikā.

Ekonomisti norāda, ka Lielbritānijas ekonomisko izaugsmi negatīvi ietekmē neskaidrība saistībā ar Lielbritānijas gaidāmo izstāšanos no Eiropas Savienības nākamā gada martā.

«Vispārējas labsajūtas» faktors karalisko kāzu kontekstā varētu mudināt tērēt vairāk, tomēr šā faktora ietekme nebūs ilgstoša.

«Tas, visticamāk, būs īslaicīgs fenomens, kas neietekmē ekonomikas pamatus, ar kuriem sastopas mājsaimniecības,» norāda Hovards Arčers.
Svarīgākais
Uz augšu