Jūnijā Dienvidkurzemē smagā militārā tehnika, kaujas lidmašīnas un helikopteri
«Namejs 2018» gan nebūs vienīgās vērienīgās militārās mācības, kuras šovasar norisināsies Latvijā. No 3. līdz 15. jūnijam ievērojams daudzums karavīru piedalīsies ASV armijas organizētajās sauszemes un gaisa spēku mācībās «Saber Strike 2018», kā arī desantnieku treniņos «Swift Response».
Mācībās «Saber Strike», kas cita starpā tiks rīkotas arī Igaunijas un Polijas teritorijā, Latvijā piedalīsies vairāk nekā 3000 karavīru no 13 dažādām NATO valstīm. Šīs mācības sāksies Ādažu poligonā, bet turpināsies Dienvidkurzemē - Rucavas, Nīcas, Grobiņas, Priekules, Durbes, Aizputes, Skrundas, Vaiņodes un Saldus novadā. Militārajos treniņos Dienvidkurzemē tiks iesaistīta ASV un citu NATO valstu smagā tehnika, kaujas lidmašīnas, artilērija un tml., lai demonstrētu sabiedroto spējas ātri reaģēt un pārvietot spēkus. Paralēli «Saber Strike» Latvijā, Lietuvā un Polijā notiks mācības «Swift Response», kuru laikā Ādažu poligonā no ASV lidmašīnām izsēdīsies aptuveni 800 desantnieki. Tās ir paredzētas, lai trenētu sabiedroto spēku stratēģiskās gaisa desanta reaģēšanas spējas pēkšņa apdraudējuma gadījumā.
Bruņotie spēki norāda, ka armijai ir jātrenē savas spējas ierasties konkrētā vietā, tādēļ ir svarīgi rīkot treniņus ārpus poligoniem, lai pilnveidotu operācijas atbilstoši mūsu valsts reljefam un klimatiskajiem apstākļiem. Armija arī uzsver, ka mācību uzdevumi uz juridiskām vai privātām personām piederošām zemēm tiks veikti pēc iepriekšējas saskaņošanas. Taču, ja gadīsies kāds misēklis, armija ir gatava atlīdzināt zaudējumus, piemēram, par izbraukāto labību.
Igaunijā līdzīgas mācības jau sarīkotas
Līdzīgas iespaidīgas mācības šogad pavasarī notika arī Igaunijā. Manevros «Siil» («Ezis») piedalījās vairāk nekā 13 tūkstoši cilvēku no Igaunijas bruņoto spēku aktīvā dienesta, rezervistiem, zemessardzes organizācijas «Kaitseliit» («Aizsardzības līga») un citām valstīm - Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, ASV, Dānijas, Vācijas, Polijas, Francijas, Beļģijas, Kanādas, Somijas, Zviedrijas, Gruzijas, Ukrainas un Īrijas.
Mācības, kuras ilga līdz 14.maijam, norisinājās visā Igaunijas teritorijā. Galvenokārt karavīri gan trenējās valsts austrumu reģionos - Vīlandes, Tartu, Pelvas un Veru apriņķī. Igaunijas armija mācībās pārbaudīja gan bruņoto spēku vienību sagatavotību un prasmes kaujas uzdevumos, gan sadarbību starp «Kaitseliit» un bruņoto spēku vienībām.