«Cilvēks ir empātiska būtne, un, ja nespējam būt kontaktā ar sevi, nodalīt sevi no citiem, mēs ļoti bieži «inficējamies» ar otru cilvēku, viņa problēmām,» par augsto izdegšanas risku palīdzošo profesiju vidū saka psiholoģe.
««Skriešana» darbā vai dzīvē kļuvusi par veidu kā izdzīvot. Taču patiesība ir nevis par darbu kā tādu, bet daudz dziļākām lietām. Vieni jūtas nenovērtēti, jo saņem pārāk niecīgu atalgojumu, citi – saņem daudz, bet pateicību un atzinību neredz. Dažs uzņemas vairāk pienākumu, jo baidās, ka atlaidīs vai vairs nebūs svarīgs. Vēl citi bēg darbā, jo nespēj atrisināt jautājumus citās sfērās. Ir ārkārtīgi daudz personības faktoru, kas cilvēkus noved pie izdegšanas.»
Cilvēks var izdegt no darba, no attiecībām, no dažādām situācijām. Ir svarīgi noskaidrot patiesos iemeslus, kāpēc neļaujam sev atpūsties, kāpēc nevaram pateikt «nē». Ieraudzīt, kad jāļauj sev izkāpt no kādas lomas utt.
Maka uzsver, ka daudzi cilvēki neuzvedas kā pieaugušie, kas spēj novilkt robežas un pateikt «Nē!». Viņi it kā gaida, ka kāds cits vai situācija visu «noliks pie vietas». Nobriedusi, pieaugusi personība apzinās savas vajadzības - ja esi noguris, jāļauj organismam atpūsties. Ja ir jārīkojas, tad dari. Ja ir nepieciešama palīdzība, informē par to, nevis gaidi.
«Izdegušie nereti atzīst, ka nav «klausījuši savam ķermenim» . «Visu vajag ātri, nogurums nāk virsū, jāierauj kafija, jāuzmočī vēl pēdējais uzdevums», viņi tajā brīdī nejūt trauksmi, spriedzi, vienkārši dragā uz priekšu. Stress vada viņus, nevis otrādi – un tā vienu, otru trešo dienu. Atpūta nesanāk arī mājās, jo mājās ir nenomazgāti trauki, bērni,» skaidro Maka.