Lancmane aģentūru LETA informēja, ka katra ES pilsoņa tiesības ir sekot līdzi, kā tiek lietoti budžeta līdzekļi, un viņu satrauc daudzkārt lielākais ERAB finansējums, kas ilgstoši piešķirts vienam tirgus dalībniekam - «Schwarz Group». Pēc viņa teiktā, ERAB pēdējo gadu laikā izsniegto aizdevumu apmērs kompānijas attīstībai Centrālajā un Austrumeiropā ir 970 miljoni eiro. Tikmēr citiem projektiem piešķirti salīdzinoši daudzkārt mazāki finansējuma apmēri Viņas ieskatā to īpaši satraucošu padara fakts, ka ERAB 62,8% apmērā pieder ES, Eiropas Investīciju bankai un ES dalībvalstīm. «ES ir lielākais ERAB donors, piemēram, 2016.gadā vien nodrošinot divas trešdaļas finansējuma ERAB projektiem,» uzsvēra ES tiesību eksperte.
Viņa skaidroja, ka ERAB ir jādarbojas atbilstoši dibināšanas līgumam, kas nosaka arī piesardzīgu risku piešķirot līdzekļus un nodrošinot, ka ERAB nav vienīgais projekta investors. Tomēr tādā projektā kā «»Schwarz» Ilgtspējīga mazumtirdzniecība», kura izmaksas ir 100 miljoni eiro, finansējums 100% nācis no ERAB, līdz ar to Lancmanei nav saprotams, kāpēc ERAB ir uzņēmies tik augstu riska pakāpi.
Viņa arī atzīmēja, ka ERAB nepieļauj neproporcionālu līdzekļu izlietojumu vienam dalībniekam, tomēr 2016.gadā «Schwarz Group» saņēma 25% no visām investīcijām agrobiznesa sektorā. Līdz ar to, ja vidēji nozares projektiem ir piešķirti 16 miljoni eiro, tad «Schwarz Group» tie bija 200 miljoni eiro.
Lancmane uzsvēra, ka minētie faktori rada šaubas, vai ar ES, tostarp Latvijas līdzekļu izlietojumu viss ir kārtībā, un vai patiesībā neveidojas kas līdzīgs līdzekļu piešķiršanai pietuvinātajām personām. «Ja salīdzinām pieticīgos apmērus, ko saņem citi projekti, tad fakti ir kliedzoši netīkami. (..) ERAB ir jābūt ekonomiskajam pamatojumam katram solim, un es lūdzu publiski paust, kāds ekonomikas pamatojums ir īpašam labvēlības statusam pret vienu kompāniju,» pauda ES tiesību eksperte.