Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja šodien atbalstīja ieceri palielināt Skanstes teritorijas revitalizācijas 1.kārtas projekta izmaksas par 3,9 miljoniem eiro, līdz ar to domes līdzfinansējums šajā projektā būs 4,87 miljoni eiro, aģentūra LETA noskaidroja domē.
RD plāno piešķirt papildu € 3,9 miljonus Skanstes projektam
Projektam pieejamais maksimālais finansējums ir 6,09 miljoni eiro, ko 85% jeb 5,17 miljonu eiro apmērā finansē no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), bet 913 407 eiro apmērā - Rīgas pašvaldības līdzfinansējums. Taču, kā norādīja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāve Oksana Dumpe, balstoties uz izstrādē esošā būvprojekta risinājumiem, projekta izmaksas plānotas 10,05 miljonu eiro apmērā, līdz ar ko Rīgas pašvaldībai nepieciešams palielināt līdzfinansējumu par 3,9 miljoniem eiro.
Projekta galvenais mērķis ir Skanstes degradētās teritorijas atjaunošana, veicinot videi draudzīgu un ilgtspējīgu teritorijas ekonomiskā potenciāla izaugsmi un jaunu darba vietu radīšanu.
Projekta gaitā plānota jaunu ielu būvniecība, «izveidojot ar citām pilsētas daļām labi savienotu apkaimi ar reģionālas un nacionālas nozīmes sporta, izklaides, konferenču, un kultūras pasākumu centru, ko papildina sabalansēta darījumu apbūve ar augstas klases birojiem un darbavietām kvalitatīvā, patīkamā, daudzveidīgā un līdzsvarotā vidē,» pauda departamenta pārstāve.
Projekta gaitā paredzēts izbūvēt un rekonstruēt iekšējo ielu tīklu starp Skanstes ielu un Ganību dambi ar kopējo garumu 1,95 kilometri, izveidot inženierkomunikāciju tīklu un veikt teritorijas labiekārtojumu, kā arī nodrošināt labiekārtotu parku un lietusūdens uzkrāšanas un novadīšanas sistēmu izveidi.
Tāpat plānots, ka pēc 22 hektāru lielas teritorijas atjaunošanas darbu realizācijas tiks radītas 127 jaunas darba vietas un piesaistītas privātās investīcijas 8,45 miljonu apmērā.
Opozīcijas pārstāvji Dumpi ilgstoši iztaujāja par projekta attīstības gaitu, kā arī atkārtoti taujāja par to, vai projekta izstrādi neapdraud radusies situācija ar «ABLV Bank», kurā ietilpst kompānija «Pillar», kas ir lielākais nekustamo īpašumu attīstītājs Skanstes apkaimē.
Deputāti sacīja, ka Skanstes apkaime tiek attīstīta «purvā», un ka Rīgā pietiek sliktā stāvoklī esošo rajonu, kurus nepieciešams sakārtot, nemaz nerunājot par jaunu veidošanu.
Dumpe, savukārt, skaidroja, ka projekta sasniedzamie uzraudzības rādītāji jau daļēji ir izpildīti un pēdējo divu gadu laikā radītas vairāk nekā 100 jaunas darba vietas, kā arī veikti būtiski ieguldījumi infrastruktūras attīstībā. Tāpat viņa norādīja, ka ņemot vērā privāto investoru aktivitātes un jau veiktos ieguldījumus Skanstes teritorijā, riski projekta īstenošanā netiek saskatīti.
Dumpei palīgā metās arī domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S). «Rīgai ir vairāk nekā 800 gadi un, ja pie katras krīzes mēs apstātos attīstība, Rīga joprojām izskatītos kā zvejnieku ciemats. Jums nav jāuztraucas, ka tiek attīstīts purvs, jo Arēna «Rīga» taču nav purvā. «New Hanza city» ir tikai viens no 16 projekta attīstītājiem un mēs nedrīkstam nobīties, jo pretējā gadījumā arī pārējie attīstītāji var sākt satraukties. Pilsēta jāturpina attīstīt,» sacīja mērs, norādot, ka opozīcija esot satraukta tikai par to, «lai nekas labs nenotiktu».
Jautājuma skatīšanas gaitā deputāts Juris Pūce (LRA) rosināja atlikt lēmuma pieņemšanu par līdzfinansējuma un priekšfinansējuma piešķiršanu šim projektam un uzdot Pilsētas attīstības departamentam un Finanšu departamentam divu nedēļu laikā sagatavot detalizētu risku izvērtējumu Skanstes teritorijas attīstības projektu īstenošanā un iesniegt to Finanšu un administrācijas lietu komitejā. Atbalstu deputāta rosinājums nesaņēma.
Projektu plānots pabeigt līdz 2021.gada beigām.
Šo jautājumu pērn decembrī jau skatīja Pilsētas attīstības komiteja, bet galējo lēmumu par finansējuma palielināšanu pieņems Rīgas dome.