Klumburējot pa mežu un vācot sauso malku ugunskuram, pamazām sāk parādīties maza, bet arvien uzmācīgāka apjausma par to, ka pulksten piecos te - mežā - jau būs piķa melna tumsa. Nevis pilsētas «tumsa», bet meža aklā tumsa. Un līdz nākamās dienas astoņiem rītā, kad būs uzsvīdusi gaisma, tādā būs jāpavada 15 stundas...
Par saldo nāvi mēdz saukt cilvēka nosalšanu miegā. Mans uzdevums ir naktī nepieļaut šādas situācijas izveidošanos. Līdzko cilvēks iemieg, organisms vairs nepretojas atdzišanai. Ja iemiegot ķermeņa temperatūra nokrītas līdz 33-32 grādiem, sākas neatgriezeniskas izmaiņas organismā un cilvēks iet bojā. Daudz ir atkarīgs arī no tā, kā cilvēks jūtas un vai ir paēdis.
Mareks man ir uzmeistarojis nojumi ar egļu zaru gultu. Nezinu, ko vairāk man atgādina mana egļu zaru matrača smarža - Ziemassvētkus vai skuju aromātu bērēs. Glāžainajā pirmsmiega stāvoklī, kurā uz brīdi iegrimstu ap 19.00 (likties uz naktsguļu vēl ir par agru), no zemapziņas man uzvirmo dažādas ainas: Blēras ragana, vilki...
Šķiet, sen neesmu izjutis tik izteiktu vēlmi ik pa brīdim ielūkoties pulkstenī. Cik no 15 tumsas stundām jau būs nolauztas.
No pirmā miega pamostos klabošiem zobiem. Ir pagājusi aptuveni pusotra stunda. Ugunskurs ir padzisis, un līdz ar to zudis arī siltums no tā. Piemetot malku, iezogas nepatīkama apjausma, ka ar sagādāto kurināmā kaudzi būs krietni par maz visām 15 nakts stundām.