Jankovska stāsta, ka malēnieši vienmēr dzīvojuši ekonomiski mazāk attīstītā vietā. Salīdzinot ar lielajiem centriem, Maliena bijusi ar vājāku ekonomiku, cilvēkiem šeit ne vienmēr esot pieticis naudas, tādēļ, lai izdzīvotu, malēnietis bijis uzņēmīgs un centies visu izdarīt pats.
«Latvietim ir paticies ceļot un paskatīties, kas dzīvē notiek. Viņš brauc un ierauga kaut ko interesantu. Noskatās, atbrauc mājās un saprot - naudas nav. Taisu pats. To, ko rīdzinieks nopērk, malēnietis taisa pats. Tādā veidā viņam rodas visādas jocīgas un smieklīgas situācijas, kuras visiem viņš priecīgi stāsta. Malēnietim ļoti patīk dalīties savā pieredzē. Tādēļ visi par malēnieša izdarībām zina. Protams, viens otrs, kam malēnieši īsti nepatīk, drusku paņirgājas. Malēnietis to īpaši ļaunā neņem, viņš var arī sadot pa ņuņņām,» stāsta Jankovska.
Esam pazaudējuši savu atmiņu
Jankovska saka, ka Latvijas ziemeļaustrumu iedzīvotāji ir pazaudējuši savu atmiņu. Nav saglabājušās nekādas teikas pirms «zviedru laikiem», nav veikti tikpat kā nekādi arheoloģiskie izrakumi. Arheoloģiskais materiāls esot nedaudz pētīts Gulbenē un Balvos, bet Alūksnes apkārtnē minimāli. «Igauņi mums stāsta brīnumu lietas. Cik tālu tas aiziet uz dienvidiem, Igaunijas pētnieki neņemas spriest, bet uzskata, ka 10. - 14. gadsimtā šīs vietas apdzīvojuši somugri. Runājuši kaut kādā somugru izloksnē, bet ģērbušies kā latgaļi. Vēsturnieki vareni ņemas, bet skaidrības nav.»
Jaunlaicenes muižas muzejā liela ekspozīcijas daļa atveltīta apkārtnes iedzīvotāju apbedīšanas tradīcijām. Tā balstīta uz mitoloģijas un folkloras pētnieka Dāvja Ozoliņa 19. gadsimta 70. gados veiktajiem pierakstiem. «Kad es lasīju Ozoliņa savākto materiālu, mani pārņēma šoks. Senajā baltu ticībā, cik var noprast, nav bijis paradīzes. Ir debesu valstība, ir veļu valstība un ir tālā, tumšā leja. Atšķirībā no elles - tur ir auksti. Trakākais tas, ka gan debesu valstībā, gan veļu valstībā nomirušajam jāturpina strādāt. Cilvēks pēc nāves sadalās trijās daļās – ķermenis, kuru aprok, tam, paldies Dievam, nav vairāk jāstrādā. Dvēsele aiziet debesīs pie Dieva, bet velis dodas uz veļu valstību. Tiem diviem ir jāstrādā. Ir pat pierakstīti noteikti darbi, kas mirušajam viņsaulē ir jāveic,» stāsta Jankovska.