Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba

Austrijas bijušais kanclers Gūzenbauers noliedz saistību ar Manaforta centieniem lobēt Janukoviča labā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Bijušais Austrijas kanclers Alfrēds Gūzenbauers svētdien noliedzis paziņojumus, ka viņš būtu nelikumīgi lobējis bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča labā, reaģējot uz izmeklēšanu par ASV prezidenta Donalda Trampa bijušā kampaņas vadītāja Pola Manaforta lobisma centieniem.

Paziņojumā Austrijas ziņu aģentūrai APA, Gūzenbauers, kurš valdību vadīja no 2007.gada janvāra līdz 2008.gada decembrim, apstiprināja, ka ir piedalījies apmaksātā lobisma kampaņā, lai 2012.un 2013.gadā uzlabotu Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas attiecības.

Viņš tomēr noliedza, ka būtu vadījis tā saukto Hābsburgu grupu, kurā ietilpstošiem politiķiem slepeni maksājis Manaforts, lai viņi ASV lobētu 2014.gadā amatu zaudējušā promaskaviskā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča labā.

Gūzenbauers norādīja APA, ka viņš vairākkārt ir ticies ar Manafortu, tomēr neko nav zinājis par viņa nelikumīgajiem lobisma centieniem.

ASV īpašais prokurors Roberts Millers, kas vada izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās, piektdien

apsūdzēja Manafortu slepenu maksājumu veikšanā bijušajiem Eiropas politiķiem, lai viņi lobētu toreizējās Ukrainas prokrieviskās valdības interesēs.

Apsūdzībā teikts, ka Manaforts maksājis bijušajiem politiķiem, kas neformāli pazīstami kā «Hābsburgu grupa», lai viņi izliktos par «neatkarīgiem» analītiķiem, bet patiesībā būtu apmaksāti lobisti. Daļa no slepenās lobēšanas notika ASV.

Apsūdzībā teikts, ka šo grupu vadījis kāds bijušais Eiropas kanclers. Tiesas dokumentos Manaforts tiek apsūdzēts par to, ka viņš samaksājis šai grupai vairāk nekā divus miljonus eiro no ārzonu kontiem.

Mediji vēstījuši, ka «Hābsburgu grupā» bijis arī bijušais Itālijas premjerministrs Romāno Prodi, kurš savulaik vadīja arī Eiropas Komisiju.

Prodi sestdien ASV laikrakstam «The New York Times» atzina, ka kopā ar Gūzenbaueru strādājis, lai tuvinātu ES un Ukrainu, tomēr viņam samaksātā nauda, vismaz pēc viņa rīcībā esošās informācijas, nav nākusi no Manaforta.

Prodi arī uzsvēra, ka viņam «nekad nav maksājusi neviena lobija grupa ASV».

Millers ceturtdien par finanšu noziegumiem izvirzīja jaunas apsūdzības Manafortam un Trampa kampaņas dalībniekam Rikam Geitsam.

Millera birojs paziņoja, ka Manaforts un Geitss tiek apsūdzēti nepatiesu nodokļu deklarāciju iesniegšanā, neinformēšanā par finanšu kontiem ārvalstīs un banku krāpniecībā.

Saskaņā ar tiesas dokumentiem Manaforts tika apsūdzēts vairāk nekā 30 miljonu ASV dolāru lielu ienākumu atmazgāšanā, kurus viņš ar Geitsa palīdzību slēpis no ASV iestādēm.

Manaforts 2016.gada jūlijā kļuva par Trampa kampaņas vadītāju, bet pēc diviem mēnešiem bija spiests atkāpties, gaismā nākot faktiem par viņa darījumiem Janukoviču. Geitss iesaistījās Trampa kampaņā, kad par tās vadītāju kļuva Manaforts.

Millers oktobrī izvirzīja Geitsam un Manafortam apsūdzības 12 punktos, tostarp par nepatiesu ziņu sniegšanu, naudas atmazgāšanu un nereģistrēšanos kā ārvalstu aģentiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu