Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Saeimas komisija neatbalsta Kušnera atkārtotu apstiprināšanu LB padomes locekļa amatā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Edijs Pālens / LETA

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vairākums ceturtdien nolēma nerekomendēt Saeimai uz vēl vienu pilnvaru termiņu amatā apstiprināt Latvijas Bankas (LB) padomes locekli Edvardu Kušneru, kurš šos pienākumus veic kopš 2012.gada.

Kušnera kandidatūru ceturtdien komisijas sēdē atbalstīja trīs deputāti - Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK), Inguna Sudraba (NSL) un Juris Viļums (LRA), pret balsoja arī trīs parlamentārieši - Jānis Vucāns (ZZS), Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK) un Edgars Putra (ZZS). Deputāts Renārs Putniņš (V) balsojumā atturējās, bet Igors Pimenovs (S) tajā nepiedalījās.

Iepriekšējā nedēļā pēc Kušnera iztaujāšanas deputāti lēma «paņemt pauzi» šajā jautājumā. Toreiz komisijas sēdē vairums jautājumu Kušneram bija saistīti ar 2005.gada notikumiem. Toreiz viņš, būdams Latvijas Bankas Juridiskās pārvaldes priekšnieka vietnieks un bankas prezidenta padomnieks, kļuva arī par pilnvarnieku Delavērā reģistrētajam uzņēmumam «Carew Estates LLC».

Kušners deputātiem uzsvēra, ka Delavēra no Latvijas likumdošanas viedokļa nav ārzona. Viņš skaidroja, ka toreiz noticis uzbrukums kādam uzņēmumam un viņš iesaistījies, lai palīdzētu tuviem un pazīstamiem cilvēkiem. Kušners vairākkārt akcentēja, ka šī situācija negatīvas sekas valstij neradīja un nebija saistīta ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Viņš teica, ka godprātīgi, atbilstoši likumam izpildījis savu pilnvarnieka funkciju sarežģītā gadījumā.

Kušners stāstīja, ka viņa minētā uzņēmuma kontrolpaketes turētājs atrada personu, kura pakāpeniski to varēja pārņemt. Tomēr civiltiesiska konflikta dēļ to nevarēja atrisināt vienkārši, tāpēc arī bija nepieciešama Delavērā reģistrētā uzņēmuma iesaiste. Viņš arī uzsvēra, ka bijis norādīts kā pilnvarnieks publiskā valsts reģistrā un nemēģināja slēpt šo faktu.

Deputāts Vucāns toreiz pauda, ka Kušners ir jurists un vērtē situāciju no šāda skatu punkta, tomēr «iezīmējas arī morālais aspekts». Komisijas deputāti piekrita, ka būtu nepieciešams «paņemt pauzi» pārdomām, kā arī iespējai frakcijās uzklausīt Kušneru.

Latvijas Bankas padomes sastāvā strādā seši cilvēki - bankas prezidents, viņa vietnieks un četri padomes locekļi. Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs tiek turēts aizdomās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētā kriminālprocesā par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Viņam ir noteikts drošības līdzeklis, kas neļauj pildīt centrālās bankas prezidenta pienākumus.

Pašlaik Latvijas Bankas padomē strādā arī Vita Pilsuma, Arvils Sautiņš un Aivars Skopiņš.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Kušners dzimis 1974.gada 5.janvārī Rīgā, studējis Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē, kā arī Juridiskajā fakultātē.

1994.gadā sācis strādāt par juridisko konsultantu dažādās firmās un resoros, strādājis Satiksmes birojā. 1997.gadā bijis VAS «Latvijas attīstības aģentūra» Juridiskās nodaļas vadītājs, tā paša gada novembrī kļuvis par Eiropas Integrācijas biroja direktora vietnieku, bet decembrī - par direktora pienākumu izpildītāju. 1998.gada februārī apstiprināts par Eiropas Integrācijas biroja direktoru.

2003.gada aprīlī ar toreizējo Ministru prezidentu Einaru Repši vienojies par darba attiecību pārtraukšanu valsts pārvaldē, jo Eiropas Integrācijas biroja izvirzītie uzdevumi bija izpildīti.

Pēc tam darbojies kā Latvijas Bankas prezidenta padomnieks. Saeima 2012.gada 31.maijā apstiprināja Kušneru par centrālās bankas padomes locekli.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu