Visticamāk, šis cilvēks jūtas pietiekami nomākts vai nespējīgs lietas novest līdz galam un sakārtot savu dzīvi praktiskā līmenī.
Bet kā ir ar mums, «parastajiem»? Ko mums dod tīrība un kārtība un kāpēc vispār pūlamies, lai kaut ko tīrītu un kārtotu?
Manuprāt, ir jānošķir tīrība no kārtības. Tīrību mēs kaut cik objektīvi varam novērtēt, turpretī kārtība katram ir sava, un to vajadzētu respektēt, meklējot kompromisus ar dzīvesbiedru un bērniem, lai visi justos pietiekami labi.
Domāju, ka daudzi tīrot un kārtojot ir piedzīvojuši sajūtu, ka tiek «sakārtota arī galva».
Nereti mēs tīrām un kārtojam tad, kad esam stresā, dusmīgi vai kādu citu spēcīgu emociju iespaidā.
Tie, kas sporto, aiziet uz treniņu, savukārt citi tīra un kārto. Tīrīšana un kārtošana, ja pabeidzam iecerēto, dod sajūtu vai atjauno sajūtu, ka «es kaut ko varu paveikt labi un līdz galam». Jebkura aktīva darbošanās uz spēcīgu emociju fona mums palīdz justies labāk un nomierināties, tam ir arī tīri fizioloģiski iemesli.
Ja mums ir paaugstināts adrenalīns un citi stresa hormoni, tad mēs no tiem vislabāk varam atbrīvoties, fiziski kustoties.
Mums ir jādarbina muskuļi, lai iedarbinātu tās smadzeņu struktūras, kas nav saistītas ar domāšanu, bet vienlaikus piedalās emociju regulācijā.
Fokusējoties uz kārtības ieviešanu mājās, arī domas ir pievērstas tam, ko darām, nevis problēmai, kas mūs nomāc. Tādēļ pēc kārtības ieviešanas šķietamo problēmu var apdomāt mierīgāk un ar skaidrāku galvu. Citādi ir tad, ja mums jāpiespiežas, jo ļoti negribas tīrīt un kārtot, – tādā gadījumā diez vai sakārtosim savas domas un nomierināsimies, rezultāts var būt gluži pretējs.