Pētnieki pārbaudīja lietotņu žurnālus un tīkla datplūsmu iekšējā Android izmēģināšanas vidē, lai noskaidrotu, kuras lietotnes pārsūta tīkliem nešifrētus lietotāju datus, izmantojot HTTP. Viņi konstatēja vairākus nozīmīgus domēnus, no kuriem lielākā daļa ietilpst populāros reklāmas tīklos. Šos programmatūras izstrādes komplektus izmantojošo lietotņu kopskaits ir vairāki miljoni, un lielākā daļa no tām nešifrētā veidā pārsūta vismaz vienus no šo veidu datiem:
• personisko informāciju, galvenokārt lietotāja vārdu, vecumu un dzimumu; var ietvert pat lietotāja ienākumus; var noplūst arī tālruņa numurs un e-pasta adrese (cits Kaspersky Lab pētījums liecina, ka iepazīšanās lietotnēs ļaudis publicē ļoti daudz personiskās informācijas);
• informāciju par ierīci, piemēram, ražotājs, modelis, ekrāna izšķirtspēja, sistēmas versija un lietotnes nosaukums;
• ierīces atrašanās vietu.
«Apjoms tam, ko mēs sākotnēji uzskatījām tikai par dažiem atsevišķiem bezrūpīgas lietotņu izstrādes gadījumiem, ir milzīgs. Miljoniem lietotņu ietver trešu pušu programmatūras izstrādes komplektus, atklājot privātus datus, ko var viegli pārtvert un modificēt, izraisot inficēšanos ar ļaunprogrammatūru, šantāžu un citus ļoti efektīvus uzbrukumu virzienus jūsu ierīcēs,» sacīja Kaspersky Lab drošības pētnieks Romāns Unučeks.
Pētnieki iesaka lietotājiem veikt šos pasākumus.
• Pārbaudiet lietotnes atļaujas. Nepiešķiriet piekļuvi kaut kam, ja nesaprotat, kāpēc tas ir vajadzīgs. Lielākajai daļai lietotņu nav vajadzīga piekļuve jūsu atrašanās vietai, tāpēc nepiešķiriet to.
• Izmantojiet virtuālo privāto tīklu (VPN). Tas šifrēs tīkla datplūsmu starp jūsu ierīci un serveriem, taču tā paliks nešifrēta aiz VPN serveriem, bet vismaz procesa laikā noplūdes risks ir samazināts.