Iesūti ziņu!

Liepājā jūras piekrastē novērots veselīgs roņu mazulis

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

Līdz ar pavasara laika iestāšanos Liepājā jūras piekrastē novērots šogad pirmais roņu mazulis, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

Ronēns sastapts Liepājā, Karostas rajonā, un, vizuāli novērtējot, viņš bija veselīgs un cilvēka palīdzība nebija vajadzīga.

Rēna norādīja, ka iedzīvotājiem pašiem pludmalē atrastos ronēnus nav ļauts glābt. Ja tiek atrasts novājējis ronēns, jāinformē DAP pa tālruni 29198590. Savukārt atrastu mirušu roņu gadījumā jāinformē vietējā pašvaldība, jo beigto dzīvnieku savākšana ir viena no pašvaldību funkcijām.

«Bieži vien liedagā guļošs, vientuļš ronēns cilvēkos raisa līdzjūtību un vēlmi dažādos veidos palīdzēt, taču jāatceras, ka ne vienmēr šāds ronēns ir bezpalīdzīgs. Iespējams, viņš izlīdis no ūdens sasildīties un pagulēt, tādēļ pirmais un būtiskākais priekšnosacījums, atrodot roņu mazuli, ir novērtēt situāciju. Jāzina atšķirība starp ronēnu, kuram nepieciešama palīdzība, no ronēna, kurš itin labi var izdzīvot arī bez cilvēku iejaukšanās,» skaidroja DAP dabas aizsardzības departamenta vecākais eksperts un ilggadējs roņu pētnieks Valdis Pilāts.

Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Savukārt, ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis, vai pat ievainots - jāzvana DAP. Speciālisti izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu. Lai palīdzētu novērtēt roņu mazuļu stāvokli, visbiežāk apmeklētajās Rīgas jūras līča piekrastes teritorijās tiks izvietoti arī informatīvi plakāti.

Rēna skaidroja, ka ronēni līdz Rīgas jūras līča piekrastei lielākoties nokļūst no Igaunijas. Martā un aprīlī pelēko roņu mazuļi dzimst uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem, un līdz Latvijas pludmalei nokļūst peldus vai, retos gadījumos, uz dreifējošiem ledus gabaliem.

«Salīdzinot ar pērnajiem gadiem, kad ziema bija samērā silta, šogad prognozējams, ka ronēni drīzāk Rīgas jūras līča piekrasti varētu sasniegt uz ledus gabaliem. Roņu mazuļiem, kas pāragri atdalījušies no mātes un kuriem pašiem jāspēj sameklēt barību, iespējas izdzīvot ir nelielas. Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt nepieciešamās uzturvielas pienācīga taukaudu slāņa uzaudzēšanai, kas palīdz aukstajā ūdenī izdzīvot. Tādēļ vēl jo būtiskāk, ieraugot pludmalē mazu ronēnu ar pūkas atliekām, to nedzīt atpakaļ ūdenī - visticamāk tas piekrastē sildās un uzkrāj spēkus,» uzsvēra Pilāts.

DAP eksperti aicina iedzīvotājus jūras piekrastes pastaigu laikā savus suņus vest pavadā, jo ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru var inficēties arī tā kodējs.

Patlaban DAP īsteno projektu «Dabas skaitīšanas», kurā tiek izstrādāts arī aizsardzības plāns roņu sugu grupai. Viens no plāna uzdevumiem ir izvērtēt un izstrādāt ieteikumus pavasarī pludmalē sastopamo roņu mazuļu aizsardzības pasākumiem, kā arī nejauši bojāgājušo roņu utilizēšanai un uzskaites nodrošināšanai.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu