Saistībā ar iespējamo Anša Ataloa Bērziņa piekaušanu apcietinājuma vietā Čehijā Latvija iesniegusi Prāgai notu, ceturtdien žurnālistiem atklāja Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs.
Latvija iesniegusi Čehijai notu par iespējamo Anša Ataola Bērziņa piekaušanu cietumā
Iepriekš Bērziņa advokāts Jānis Mucenieks paziņoja, ka viņa klients Čehijā ticis piekauts. «Cietuma apsargi Bērziņu piekāva 19. februārī. Ņemot vērā to, ka Bērziņam nodarīti būtiski miesas bojājumi, tika iesniegta sūdzība Čehijas prokuroram, kā arī vērsāmies ar iesniegumu Latvijas Ārlietu ministrijā un Latvijas vēstniecībā Čehijā,» stāstīja advokāts.
ĀM valsts sekretārs atzina, ka Latvija sniedz konsulāro palīdzību visiem valstspiederīgajiem, kas atrodas ieslodzījuma vietās, ja šīs personas to vēlas saņemt. «Šajā konkrētajā gadījumā mēs sekojam juridiskajam procesam. Uzzinot par iespējamo starpgadījumu ieslodzījuma vietā, mēs nekavējoties reaģējām, iesniedzot notu Čehijas Ārlietu ministrijai, lūdzot sniegt oficiālu, pārbaudītu informāciju par lietas apstākļiem un Bērziņa kunga veselības stāvokli,» teica Pildegovičs. Valsts sekretārs arī pauda, ka Latvija vērsusi Čehijas varasiestāžu uzmanību uz to, ka mūsu valsts seko Bērziņa stāvoklim un lietas juridiskajai gaitai.
Savukārt ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa piebilda, ka informācija par notikušo no advokāta tika saņemta piektdien un, kad tiks saņemtas ziņas no Čehijas, Bērziņa aizstāvība tiks par to informēta.
Bērziņš starptautiskā meklēšanā tika izsludināts pagājušā gada februārī. Viņš pats apgalvoja, ka devies politiskajā emigrācijā.
Rīgas apgabaltiesa pērn februārī noraidīja Bērziņa sūdzību par viņam piespriesto sodu. Līdz ar to vajadzēja izpildīt iepriekš pieņemto spriedumu, kas Bērziņam kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Iepriekš Bērziņam bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz tādu pašu termiņu.
Savukārt Čehijas Augstākā tiesa pērn atstāja spēkā Čehijas tiesas lēmumu par Bērziņa izdošanu Latvijai. Patlaban šis spriedums ir pārsūdzēts Čehijas Konstitucionālajā tiesā.
LETA ziņoja, ka 2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.
Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS «Latvijas balzams» produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns «Fīlings». Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.
Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.