S: Turpinot par darbiniekiem - nereti izskan skaļi stāsti par darbinieku nepieņemamu izturēšanos bērnunamos; vai tas ir sistēmas ietvaros, vai tomēr tikai atsevišķi gadījumi?
L: Par visiem bērnunamiem nevaru teikt, bet mans personīgais viedoklis – jāvērtē ne tikai audzinātājs, kurš kaut ko ir izdarījis vai neizdarījis kā vajag, bet jāskatās, kādi ir tie bērni apkārt. Ir, piemēram, tādi, kuri dzīvē ir stipri vīlušies un ir agresīvi, un viņi savādāk nemāk pieprasīt sev uzmanību, kā tikai ar agresiju. Un katrs cilvēks jau savādāk reaģē, ja viņa virzienā lido šķīvji vai naži. Ir dažādas tās situācijas, un iespējams, ka kādā no situācijām kāds nesavaldās. Reizēm situācijas ir izprovocētas un tu nezini, kurā pusē nostāties. Manuprāt, uz šādām iestādēm neiet strādāt cilvēki, kas apzināti grib nodarīt ļaunu. Bet, protams, gadās arī izņēmumi.
S: Pavisam nesenā pagātnē skaļi tika diskutēts par situāciju psihoneiroloģiskajā slimnīcā «Ainaži» - no vienas puses, pārkāpts ir viss, ko vien var pārkāpt, – ir nodarīts pāri bērniem, bet no otras puses – noteiktas darbības ir veiktas tikai tamdēļ, lai bērni nenodarītu sev vēl vairāk pāri, iespējams, pat paglābjot dzīvību. Kur šeit lai atrod taisnību?
L: Taisnība, manā skatījumā, ir pa vidu. Lielākā daļa bērnu, kas tur nonāk, ir no bērnunamiem. Bet viņi tur nenonāk vienkārša lēmuma dēļ. Bērni pirms tam ir bijuši pie psihologa, psihiatra, narkologa un tikai pēc šo speciālistu diagnozes tiek sūtīti uz «Ainažiem». Manā skatījumā, daļa bērnu, kuri nokļūst šādās iestādēs, ir nonākuši tur nepamatoti, tāpēc ka viņi ir agresīvāki, dzīvē vairāk vīlušies, attiecīgi ar viņiem mazāk strādā vai arī nav tās kapacitātes, lai veltītu viņiem vairāk laika. «Ainažos» strādā ar to, ko viņiem «nodod», bet varbūt būtu jāizvērtē, kāpēc tie bērni tur nonāk. Parasti tas ir noteiktu situāciju vai konfliktu dēļ, kad tiek apdraudēts pats bērns un apkārtējie. Bet būtu vērts padomāt par atsevišķām telpām bērnunamos, kur agresijas pārņemtiem bērniem nomierināties. Protams, tas nenostrādātu visos gadījumos, bet, iespējams, reizēm brauciens uz «Ainažiem» tiktu atlikts.
S: Vai šāds darbs cilvēku ceļ, dodot gandarījumu, vai tomēr nospiež, atstājot smaguma sajūtu?
L: Manā gadījumā, šķiet, ka vairāk nospiež.
Es uz lietām skatos plašāk – zinu, ka visu pasauli nevaru aizlāpīt.
Vēl aizvien sazinos ar vairākiem bērniem no bērnunama, bet apzinos, ka tādu bērnu ir daudz, ka uzmanību viņiem vajag daudz. Es nevaru visiem palīdzēt, un tas mani dara bēdīgu. Bet, ņemot vērā, ka man pašai nav savas ģimenes, es nevaru vairs dot. Jau pietiekami daudz esmu atdevusi bērnunama bērniem vai citiem audzināmo klašu bērniem.