Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Vācijā beidzot izveidota jaunā valdība

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Vācijas kancleres Angelas Merkeles konservatīvais bloks (CDU/CSU) un centriski kreisie sociāldemokrāti (SPD) panākuši vienošanos par jaunās valdības izveidi, ziņo Vācijas mediji. Vienlaikus arī izskanējusi neapstiprināta informācija, ka sociāldemokrātu līderis Martins Šulcs atkāpsies no partijas vadītāja amata un nodos SPD Bundestāga frakcijas līderei Andreai Nālesai.

(Papildināta ziņa.)

Gan laikraksts «Der Spiegel», gan raidorganizācija ARD, gan laikraksts «Bild» ziņo, ka partijas atrisinājušas savas domstarpības un parakstījušas vienošanos par «lielās koalīcijas» atjaunošanu.

Aģentūra DPA vēsta, ka SPD sarunās, kuru pēdējā kārta ilga 20 stundas, izdevies iegūt nodarbinātības un sociālās labklājības ministra portfeli, kuru vēlējās arī Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (CDU) Bavārijas māsaspartija Kristīgi sociālā savienība (CSU).

SPD ieguvuši arī ārlietu un finanšu ministra portfeļus.

CDU politiķe Zerapa Gīlere tviterī pavēstījusi, ka izdevies panākt galīgo vienošanos.

Mediji vēsta, ka CSU līderis Horsts Zēhofers kļūs par iekšlietu ministru.

Bijušais Eiropas Parlamenta (EP) prezidents SPD vadību uzņēmās pērnā gada janvārī, sākot pirmsvēlēšanu kampaņu ar nolūku neļaut konservatīvo bloka (CDU/CSU) līderei Angelai Merkelei pēc parlamenta vēlēšanām ceturto reizi ieņemt kanclera amatu.

Pēc sākotnēja reitingu pieauguma atbalsts 62 gadus vecajam politiķim sāka sarukt, bet septembrī SPD piedzīvoja sliktāko rezultātu parlamenta vēlēšanās Vācijas pēckara vēsturē.

Gaidāms, ka Šulcs jaunajā Merkeles valdībā kļūs par ārlietu ministru, lai arī iepriekš viņš bija izslēdzis iespēju ieņemt amatu Merkeles vadītā kabinetā.

Iepriekšējās dienās SPD pārstāvji sūtīja aizrautīgus «WhatsApp» ziņojumus par politiskajām nostādnēm, kurās panākta vienošanās. Ar šāda sabiedrisko attiecību gājiena palīdzību tika cerēts pārliecināt skeptiskākos partijas biedrus, ka konservatīvie sarunās ievērojami piekāpušies.

Tomēr koalīcijas līguma saskaņošana vēl nepieliks punktu ieilgušajam jaunās valdības veidošanas procesam pēc pagājušā gada septembrī notikušajām Bundestāga vēlēšanām, jo jebkura vienošanās vēl jāapstiprina SPD ierindas biedriem partijas iekšējā referendumā.

Ja sociāldemokrāti tomēr noraidīs atgriešanos «lielajā koalīcijā», Merkelei atliks vienīgi iespēja uzņemties mazākuma valdības vadību vai arī izsludināt jaunas vēlēšanas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu