Ražojoši uzņēmumi Ventspils brīvostas industriālajā zonā var nomāt zemi termiņā līdz 45 gadiem ar iespēju šo termiņu pagarināt, kā arī iegādāties zemi īpašumā. Nomas maksa šādiem uzņēmumiem ir 0,25–0,5 % no zemes kadastrālās vērtības. Ventspils pašvaldība sniedz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus apstrādes nozares jaunajiem komersantiem, izmitināšanas pakalpojumu sniedzējiem u.c.
Viens no būtiskākajiem jautājumiem jauna investora piesaistē ir kvalificēta darbaspēka pieejamība. Lai šo jautājumu risinātu, pašvaldība mērķtiecīgi investējusi līdzekļus profesionālās un augstākās izglītības attīstībā Ventspilī.
Faktiski Ventspilī no jauna ir izveidota Augstskola un Tehnikums. Šobrīd Ventspilī ir attīstīta arodizglītība pieprasītās specialitātēs — valstī modernākā infrastruktūra profesionālo prasmju apguvei metālapstrādes, inženiermehānikas, automehānikas, enerģētikas, elektronikas u.c. nozarēs, kā arī viena no Baltijā labākajām augstākās izglītības bāzēm IT, telekomunikāciju, elektronikas, radioastronomijas, inženierzinātņu un citās perspektīvās nozarēs.
Augsto tehnoloģiju uzņēmumu attīstība
Lai Ventspilī veicinātu augsto tehnoloģiju uzņēmumu attīstību, kas līdz ar to nozīmētu produkciju ar augstāku pievienoto vērtību un augstāku vidējo darba samaksu nekā uzņēmumos ar mazkvalificētu darbaspēku, 2005.gadā, iesaistoties pašvaldībai un brīvostas pārvaldei, tika nodibināts Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP). Tieši VATP ilgus gadus bija vadošā loma biznesa inkubācijas pakalpojumu sniegšanā jaunajiem uzņēmējiem, kā arī šobrīd sadarbībā ar pašvaldību tiek veidots Biznesa Atbalsta Centrs, kurā ikviens jaunuzņēmējs, gan arī pieredzējušie varēs saņemt nepieciešamo atbalstu jaunu biznesa ideju realizācijai. 2014.gadā Ventspils pašvaldības apstiprināja Ventspils informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (turpmāk – IKT) nozares attīstības stratēģiju un rīcības plānu 2014. gadam - 2020. gadam, kas paredz visaptverošu pasākumu kompleksu augsto tehnoloģiju nozares attīstībai. IKT uzņēmumu skaits Ventspilī šobrīd mērāms vairākos desmitos, starp kuriem ir tādi nozīmīgi vārdi kā Accenture, Hansamatrix, EuroLCDs.
Kopš 2002.gada darbam Ventspils brīvostas industriālajā zonā piesaistīti vairāk nekā 20 ārvalstu un pašmāju ražojoši uzņēmumi. 2010.gadā pirmo reizi darbavietu skaits rūpnieciskajā sektorā Ventspilī pārsniedza darbavietu skaitu ostas sektorā. Ventspils ierindojusies Latvijas lielāko rūpniecisko centru vidū. Rūpnieciskās produkcijas izlaides rādītāji Ventspilī kopš 2002.gada palielinājušies 21 reizi, bet eksporta apjoms palielinājies pat 40 reizes.