Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

«Latvenergo» korupcijas krimināllietā sāk lasīt apsūdzību (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien tā dēvētajā «Latvenergo» korupcijas krimināllietā sāka nolasīt apsūdzību.

Tiesa arī nolēma uzaicināt divus jaunus lieciniekus un pievienot lietas materiāliem lielu apjomu ar dokumentiem.

Kā papildu lieciniece lietai tika pieaicināta bijusī SIA «Innovia» valdes locekle Lidija Školnija, kā arī Iekšlietu ministrijas eksperte Jūlija Liodorova. Abas liecinieces pieaicinātas pēc bijušā SIA «Energy Consulting» vadītāja Andreja Livanoviča lūguma. Viņš norādīja, ka Školnijas liecība izskaidros «Innovia» izveidi un palīdzēs pierādīt, ka uzņēmums nav nodarbojies ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Savukārt Liodorva uzaicināta, lai izskaidrotu viņas veikto ekspertīzi.

Livonovičs arī lietas materiāliem lūdza pievienot lielu apjomu ar dokumentiem, tai skaitā Rīgas Centra rajona tiesas un Rīgas apgabaltiesas nolēmumus agrākās «Latvenergo» krimināllietas izskatīšanas reizēs, kā arī dokumentus par savu izglītību un profesionālo pieredzi.

Patlaban prokuratūra ir sākusi apsūdzības nolasīšanu. Tiesas sēde turpināsies pēc īsa pārtraukuma.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar prokuratūras sniegto informāciju šajā kriminālprocesā apsūdzības celtas par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar laika periodā no 2004.gada 8.jūnija līdz 2010.gada 3.martam Rīgas otrās Termoelektrocentrāles (TEC) abās kārtās notikušo iepirkumu procedūru rezultātā noslēgtajiem līgumiem, proti «Latvenergo» un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem kopskaitā sešu konsultāciju līgumiem par kopējo summu 8 349 376 eiro.

Tāpat lietā figurē «Latvenergo» un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgts Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības līgums par 177 863 607 eiro un apkopes un uzturēšanas līgums par 95 000 000 eiro, kā arī «Latvenergo» un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgts Rīgas otrās TEC otrās kārtas būvniecības līgums par 289 596 131 eiro un 57 892 156 ASV dolāriem.

Apsūdzības celtas trim bijušajām «Latvenergo» amatpersonām par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījušas smagas sekas, sadārdzinot iepriekšminētos sešus konsultāciju līgumus kopā par 452 0811 eiro, ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus kopā par 24 796 966 eiro un ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222 eiro.

Saistībā ar Rīgas otrās TEC abās kārtās noslēgtajiem sešiem konsultācijas līgumiem un Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēmušas kukuli kopā 3 967 167 eiro apmērā. Amatpersonas arī apsūdzētas par to, ka saistībā ar Rīgas otrās TEC otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēmušas daļu no kukuļa - 191 392 eiro apmērā.

Divām no bijušajām amatpersonām apsūdzības celtas arī par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513 eiro.

Prokuratūra vienai personai apsūdzību cēlusi par «Latvenergo» bijušo amatpersonu izdarītās dienesta pilnvaru pārsniegšanas, kas izraisījušas smagas sekas, atbalstīšanu un kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām «Latvenergo» amatpersonām. Tāpat šī persona apsūdzēta par noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizēšanu un par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp «Latvenergo» un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.

Diviem ārvalsts pilsoņiem apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar «Latvenergo» un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu.

Vēl vienai personai apsūdzība celta par to, ka viņa atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar «Latvenergo» un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.

Bez tam tiesai nodotajā kriminālprocesā ir sākti desmit procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu dažādām juridiskajām personām.

Lietā apsūdzēts Kārlis Miķelsons, kādreizējais «Latvenergo» viceprezidents Aigars Meļko, biznesa konsultants Livanovičs, Miķelsona znots Kristaps Štrauss un ekonomists un uzņēmējs Andris Deniņš, kā arī Vācijas un Šveices pilsoņi.

Svarīgākais
Uz augšu