Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

«Salaspils siltums» plāno būvēt saules enerģijas ražotni

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Lai samazinātu kaitīgo izmešu apjomu un ietekmi uz apkārtējo vidi, SIA «Salaspils siltums» plāno izbūvēt saules enerģijas ražotni, pārejot tikai uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu.

Projektu plānots realizēt, piesaistot investīcijas un Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu. Uzņēmuma pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka šobrīd ražotnes izveides projekts ir iesniegts saskaņošanai Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā un tiek gaidīts lēmums par ES fondu līdzfinansējuma piešķiršanu.

Detalizētāku informāciju par ražotnes būvniecības izmaksām un turpmākajiem plāniem uzņēmuma pārstāvji sola sniegt janvārī, kad būs zināms lēmums par finansējuma avotiem un apmēriem.

Uzņēmumā norāda, ka jūlijā tas pārtrauks sadarbību ar SIA «Sal-Energo» koģenerācijas staciju, kas pašlaik vienlaicīgi ļauj «Salaspils siltumam» ražot gan siltumenerģiju, gan elektroenerģiju. Pārtraucot šo sadarbību, uzņēmums pāries tikai uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu - saules enerģijas ražošanu un biokurināmā - šķeldas - izmantošanu.

Šāds lēmums pieņemts, lai īstenotu Eiropas Savienības direktīvu mērķi par kaitīgo izmešu apjoma samazināšanu, kā arī, lai uzlabotu ražošanas procesa kopējo lietderību.

Ar projektā paredzētām iekārtām plānots pilnībā nodrošināt Salaspils pilsētai vajadzīgo vasaras siltumenerģijas apjomu.

Mērķa realizēšanai plānots uzstādīt saules kolektorus ar akumulācijas tvertni un uzstādīt šķeldas katlu ar trīs megavatu jaudu. Tāpat plānots apkures sezonā fosilo kurināmo aizstāt ar šķeldu.

Plānots, ka līdz ar projekta realizāciju, ogļskābās gāzes emisijas samazinājums, salīdzinot ar gāzes katlu, būs 4190 tonnas gadā. Tāpat kā nozīmīgs projekta ieguvums tiek vērtētas saules kolektoru zemās ekspluatācijas izmaksas un to kalpošanas ilgums - vismaz 35 gadi.

Uzņēmums norāda, ka siltumenerģiju ar saules palīdzību ir iespējams ražot nepārtraukti, ieskaitot rudens un ziemas mēnešus, enerģiju iegūstot netiešā jeb izkliedētā saules starojumā - pat pie lielas mākoņainības.

Kopumā, izmantojot saules kolektoru sistēmu, šķeldas katlu un kondensatoru, ir plānots iegūt 27 579 megavatstundas siltumenerģijas gadā.

Svarīgākais
Uz augšu