Ukraiņu žurnālists Dmitro Gnaps stāsta, ka pret Ivanjuščenko Ukrainā izmeklēja lietu par «Kioto protokola» naudas piesavināšanos.
«Ukraina un Japāna parakstīja vienošanos par izmešu kvotu pārdošanu. Japāna samaksāja Ukrainai 300 miljonus eiro ar nosacījumu, ka naudu izslietos ēku siltināšanai. Mūsu žurnālistu izmeklēšanā noskaidrojām, ka naudu pārskaitīja aizdomīgām firmām bez birojiem un telefoniem. Šī nauda izkūpēja gaisā. Ne mazāk kā 200 miljonus eiro nozaga Ivaņuščenko un viņam tuvi cilvēki,» stāsta Gnaps.
Taču lietu pret Ivanjuščenko izbeidza. Šogad viņa vārdu arī svītroja no Eiropas Savienības sankciju saraksta.
Latvijas izmeklētājiem nav izdevies pierādīt ne Ivanjuščenko, ne kāda cita saistību ar Latvijas bankās arestētas naudas atmazgāšanu. Taču izmeklētāji uzskata, ka nauda ir noziedzīgi iegūta un tādēļ konfiscējama.
«Mums ir zināmas tās kompānijas. Tiesas sēdēs piedalījās un arī sūdzības rakstīja minēto kompāniju pārstāvji. Taču arī viņiem neizdevās pārliecināt ne izmeklētājus, ne tiesu, ka tā nauda viņiem likumīgi pieder,» skaidro Inese Gise, Valsts policijas ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 1.nodaļas priekšniece.
Tiesas sēdes bija slēgtas, lēmumi aizvien ir izmeklēšanas noslēpums. Kas stāv aiz «Imex Provider», neatklāj arī advokāts Alfrēds Voroņko.
Tiesas lēmums par 25 miljonu eiro ieskaitīšanu valsts budžetā pagaidām nav izpildīts. Tiesa «de facto» informēja, ka saņemti advokāta pieteikumi. Tiesa tos vēl vērtēs.
Arī Ukrainai nav izdevies pārliecināt Latviju, ka nauda tai nozagta. Policijā apgalvo, ka pret Latviju nekādas pretenzijas Ukraina neizvirza.