«Vai viegli būt jaunam?» tā pirms vairāk nekā 30 gadiem savā dokumentālajā filmā jautāja režisors Juris Podnieks. Par filmas vienojošo elementu kalpoja leģendārais grupas «Pērkons» koncerts Ogrē, pēc kura satrakojušies jaunieši izdemolēja divus pasažieru vilciena vagonus. Sekoja paraugtiesa, kurā nepelnīti bargi tika notiesāts viens grautiņa dalībnieks. Šī filma palīdzēja salauzt sistēmu. Mūris sagruva.
30 gadu laikā sacelti jauni mūri, izveidotas jaunas sistēmas, kurās jaunieši mēdz justies tikpat nesaprasti kā toreiz. Un tad atliek tikai daži varianti - piemēram, mazā lauku pilsētiņā aiziet uz vietējo veikaliņu un nopirkt divlitreni ar aliņu un «aizpeldēt pa straumei» vai arī mēģināt meklēt glābiņu apkārt sen vairs neeksistējošos ideālos, kaut arī tos piedāvā sveša reliģija.
Kopš intervēju par dalību Sīrijas karā apsūdzētā Mārtiņa Grīnberga vēstures skolotāju Lauru Miķelsoni, esmu saņēmusi neskaitāmus aizrādījumus - daļa lasītāju pārmet, ka, pievēršot uzmanību teroristu savervētajam puisim, tikai veicinām viņa «popularitāti» un jaunu upuru rašanos. Citi dusmojas, ka uzbāžamies Mārtiņam, kurš tā jau daudz cietis savas maldīgās izvēles dēļ. Tikmēr pats Mārtiņš neskaitāmas reizes uzsver, cik svarīgi no teroristu nometnēm aizbēgušajiem ir stāstīt par tur piedzīvotajām šausmām, kas dažiem varētu būt vienīgais iemesls, lai nepieļautu līdzīgu kļūdu.
Pēc dažām aplēsēm «Daesh» rindās karo aptuveni 6000 Eiropas iedzīvotāju (pagājušā gada dati) - vairums no viņiem ir no Francijas, Vācijas un Lielbritānijas. Medijos regulāri izskan ziņas, ka drošības dienestiem izdevies aizturēt kādu jaunu (galvenokārt pusaudžu vai jauniešu) grupiņu, kas gatavojusies doties uz Sīriju.