Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Cīņa ar cēloni, nevis sekām. Kāpēc profilakse?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Vārds profilakse cēlies no sengrieķu vārda «prophylaxis» ar nozīmi «iepriekšēja aizsardzība». Mūsdienās ar šo vārdu vairāk apzīmē dažādus pasākumu kompleksus, kas vērsti uz fiziskās un garīgās veselības saglabāšanu. Pasaules Veselības Organizācija (PVO) definējusi, ka primārās profilakses mērķis ir nodrošināt, lai kāds traucējums, process vai problēma nenotiku, tātad tā ir iejaukšanās pirms radušās veselības problēmas. Mazliet pārfrāzējot, varētu teikt, ka profilakse ir cīņa ar cēloni, nevis sekām.

Apziņa, ka šis princips ir spēcīgs stūrakmens ikvienā dzīves jomā, varētu atrisināt neskaitāmas cilvēces problēmas. Tomēr cilvēks ne vienmēr ir saprātīga būtne un šķiet, ka ir gluži vienalga vai runa iet par finansēm, attiecībām, laika plānošanu vai dabas aizsardzību, lielākoties, mēs visu savu laiku, enerģiju un resursus tērējam seku likvidēšanā, nevis cēloņu novēršanā.

Atgriežoties pie veselības tēmas, jāatzīst, ka, valstiski sakārtojot un uzlabojot dažādas profilakses programmas, teorētiski, varētu ietaupīt miljonus. Bet vai mēs esam gatavi mainīt paši savu domāšanas veidu, lai pie šāda rezultāta nonāktu? Cik bieži mēs domājam par veselību pirms ir radušās problēmas?

Viens no lieliskiem piemēriem ir zobārstniecība. Cilvēki sūdzas par šo pakalpojumu cenām, atliek zobārsta apmeklējumus, ierodoties tikai tad, kad ir par vēlu – sāpju gadījumā. Pēc PVO datiem mutes dobuma saslimšanas ierindojas starp desmit biežākajām neinfekciozām slimībām pasaulē, tāpēc svarīgi saprast, kā rūpēties ne tikai par saslimšanu ārstēšanu, bet arī to profilaksi.

Regulāra zobu tīrīšana 2x dienā ar fluorīdus saturošu zobu pastu ir galvenā atslēga ceļā uz labu mutes veselību. Kariess ir iegūta saslimšana, kurā nevaram vainot iedzimtību, tā attīstība atkarīga no uztura – cukuru, ogļhidrātu lietošanas un, protams, no mutes dobuma higiēnas. Kārtīgi tīrot zobu svaram izvairīties no dārgiem zobārstniecības pakalpojumiem un liekiem pārdzīvojumiem zobārsta krēslā. Tā vietā, lai katru gadu dotos plombēt jaunus caurumus, labāk investēt labās zobu pastās (fluorīdu koncentrācija 1000 – 1500 ppm), lietot zobu diegu un izvēlēties zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, kā arī neaizmirst, ka zobu birste ir jāmaina ik pēc 3 mēnešiem.

Dažādus līdzekļus, kā rūpēties par mutes veselību, radījis Philips. Lielisks ieguldījums mutes dobuma higiēnā ir Philips Sonicare zobu birste ar inovatīvu sonic tehnoloģiju- tā radīta sadarbojoties ar zobārstniecības speciālistiem, lai būtiski atvieglotu un uzlabotu zobu tīrīšanu. Sonic tehnoloģija izraisa birstes sariņu vibrāciju un sašķeļ aplikumu ar frekvenci 31 000 birstes kustību minūtē, birstes galviņai kustoties augšup un lejup. Klīniskie pētījumi pierāda, ka zobu birste sašķeļ aplikuma slāņus arī grūti aizsniedzamās vietās, noņemot līdz pat 10x vairāk aplikuma nekā to spēj manuālā zobu birste.

Philips Sonicare zobu birste būtiski atvieglo un uzlabo zobu tīrīšanu, efektīvi noņem aplikumu, padarot zobus baltākus, kā arī uzlabo smaganu veselību.

Īpaši priecīgi par Philips zobu birsti būs bērni – Sonicare Kids bērniem piemēroto zobu birsti iespējams savienot ar telefonu, kur mazs zvēriņš atgādina un apmāca bērnu, kā pareizi tīrīt zobus.

Visiem, kuriem zobu diegošana šķiet pārāk sarežģīta un apgrūtinoša nodarbe, Philips piedāvā lielisku alternatīvu – Philips Airfloss, kas ar spēcīgu ūdens strūklu iztīra grūti aizsniedzamās starpzobu spraugas.

Esi gudrs – izvēlies veidus, kā novērst saslimšanu, tā ietaupot gan laiku, gan līdzekļus. Cīnies ar cēloņiem, nevis sekām un vispirms sāc ar sevi!

Advertisement


Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu