Uzņēmumu vadītāji brīvi pārvalda biroja programmas un sociālos tīklus, bet vāji orientējas biznesa vadības programmās

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai arī neskaitāmu uzņēmumu pieredze pierāda, ka specializētas biznesa vadības datorprogrammas vienkāršo uzņēmējdarbību un padara to efektīvāku, Latvijas uzņēmumu un struktūrvienību vadītāju prasmes to lietošanā ir salīdzinoši zemas.

Tildes Jumis veiktajā pētījumā «Vadītāja digitālais portrets» respondentu zināšanas novērtētas 46% līmenī. Pētījumā arī noskaidrots, ka vadītāji joprojām neuzticas mākoņpakalpojumiem, jo uzskata tos par nedrošiem un sarežģīti ieviešamiem.

Pētījuma dati liecina, ka uzņēmumu un struktūrvienību vadītāji ir labi apguvuši digitālās prasmes, kas nepieciešamas ikdienas darbā. Aptaujātie prasmi apieties ar biroja programmām, kā teksta redaktori, izklājlapas jeb rēķintabulas un prezentāciju veidošanas rīki, novērtējuši 74% līmenī, bet zināšanas un prasmes saziņas rīku un sociālo tīklu lietošanā - 76%. Arī failu koplietošanas programmu, kā One Drive, Google Drive vai Dropbox, pārvaldīšanas prasmes novērtētas ar vidējo atzīmi 63%.

Taču sarežģītāki risinājumi ar augstāku pievienoto vērtību un lielāku potenciālu uzņēmuma iekšējo procesu efektivizēšanā vadītājiem sagādā grūtības. Klientu attiecību vadības sistēmu (CRM) un uzņēmuma vai resursu vadības sistēmu (ERP) lietošanas zināšanu līmenis ir tikai 46%. Piemēram, ar ERP ikdienā strādā vien 13% respondentu un vēl 13% ar šādām programmām darbojas laiku pa laikam, kamēr 30% par tām nezina neko.

Pētījums arī atklāj vadītāju nepilnīgās zināšanas par mākoņpakalpojumiem. 70% respondentu uzskata, ka ārpus uzņēmuma telpām glabātajos serveros nav iespējams garantēt datu drošību, 67% domā, ka to ieviešana ir sarežģīta, un 53% nav pārliecināti, ka ar mākoņpakalpojumiem izdosies samazināt izmaksas. Tiesa, vadītāji atzinīgi novērtē mākoņservisu sniegto iespēju piekļūt datiem no jebkuras vietas un attālināta darba veikšanu.

«Lai arī mākoņpakalpojumi pasaulē intensīvi tiek lietoti vairāk nekā desmit gadus, par tiem joprojām saglabājušies daudzi mīti. Arī mūsu pētījums apliecina, ka liela daļa vadītāju nav informēti par mākoņpakalpojumu lietošanas vienkāršību un salīdzinoši zemajām izmaksām. Taču tie, kuri uzzina par šīm priekšrocībām, bieži vien nosliecas par labu datu uzglabāšanai pie pakalpojumu sniedzēja gan cenas, gan parocīgās piekļuves dēļ. Arī mūsu populārā grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēma Tildes Jumis kļūst aizvien pieprasītāka tieši mākoņpakalpojuma formā, jo uzņēmumam mēnesī izmaksā tikai dažus desmitus eiro,» stāsta Tildes uzņēmumu vadības risinājumu attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš.

Pētījums «Vadītāja digitālais portrets» tapis 2017.gadā aptaujājot 1238 vadītājus no 16 nozarēm par gatavību digitālajam laikmetam piecās kategorijās - zināšanas, drošība, entuziasms, rīcībā esošais ekipējums un digitālā vide uzņēmumā.

Svarīgākais
Uz augšu