Kas ir traumu rašanās tiešie iemesli?
Viens no bērnu traumu rašanās avotiem ir vecāku nespēja aizsargāt bērnu. Vienlaicīgi sniedzot bērnam brīvību un iespēju attīstīties, viņam netiek nodrošināta nepieciešamā aizsardzība. Piemēram, bērnam ir jāprot braukt ar velosipēdu, taču viņam nepieciešams nodrošināt arī aizsarglīdzekļus – ķiveri, elkoņu un ceļu sargus. Vēl ir jāņem vērā arī apkārtējie apstākļi, jo īpaši savā dzīvesvietā. Sadzīves apstākļi un bērnu nepieskatīšana tajos ir nelaimes izcelšanās iemesls.
Bieži vien Latvijā ir pieņemts, ka bērns pieskata bērnu. Nereti bērnu noslīkšanas gadījumi notikuši tāpēc, ka bērnu pieskatījis viņa brālis vai māsa, kas pats nav bijis pietiekami pieaudzis, lai viņu izglābtu vai spētu rīkoties racionāli šādā situācijā. Par bērniem pieejamiem medikamentiem un kosmētikas līdzekļiem bieži vien atbildīgs ir cilvēciskais faktors – vecāki par to vienkārši neiedomājas. Viņu dzīve var būt tik intensīva un aizņemta, ka vecāki aizmirst par elementārām lietām, piemēram, turēt visus kosmētiskos līdzekļus bērniem nepieejamās vietās. Taču to nedrīkst aizmirst un vienmēr par to jāatceras. Saprotams, ka tas ir milzīgs informācijas apjoms, kas vecākiem jāizvērtē un jāzina, taču
tāds ir vecāku pienākums, un šīs lietas jāizsver jau pirms bērna piedzimšanas.
Kā rīkoties, ja bērns ir guvis traumu?
Runājot par vissmagāko traumu - ja ir gūta politrauma, piemēram, auto sadursmē, un bērns ir bezsamaņā, vecākiem ir jāspēj novērtēt situāciju, lai arī cik emocionāli grūti tas būtu. Pirmais, kas vecākiem ir jādara, – jānovērtē bērna stāvoklis, pārbaudot, vai viņš ir pie samaņas un elpo un vai ir brīvi augšējie elpošanas ceļi. Taču bērnu nekādā gadījumā nedrīkst pārvietot. Bērns ir jāapskata un jānodrošina, lai viņam ir brīva mute un deguns. Ja tur ir asinis, tās ir jānotīra. Gadījumā, ja ir galvas trauma, galvu kustināt nedrīkst, celt var tikai bērna apakšžokli. Tālāk – ja bērns neelpo, tad ir jāatbrīvo elpošanas ceļi un jāveic 5 ieelpas. Zvanot ātrajai palīdzībai, būtiski ir pateikt: kur, kas, cik cilvēku, kas izdarīts un vārds, uzvārds. Nolikt klausuli var tikai tad, kad klausuli noliek operators. Patiesībā princips – bērnu aiztikt saudzīgi, nekustināt, nepārvietot un atbrīvot elpceļus – darbojas faktiski jebkuru traumu gadījumos. Jebkura kustināšana var beigties ļoti bēdīgi, tādēļ ir jānodrošina absolūts miers un pozīcijas nemainīšana.