Norma, kas nosaka, ka atbilstības pārbaudes ir jāveic visiem elektronisko ierīču un iekārtu modeļiem, tika pieņemta jau 2015.gada 15.decembrī un stājās spēkā 2016.gada 1.jūlijā. Šajā laikā ir notikušas regulāras VID ekspertu tikšanās gan ar nozares pārstāvjiem, gan apkalpojošajiem dienestiem un atbilstības institūcijām, lai informētu par aktualitātēm elektronisko ierīču un iekārtu jomā, kā arī skaidrotu jauno iekārtu ieviešanas procesu.
Saskaņā ar skaitītāja modeļa «Microtax 06» apkalpojošā dienesta sniegto informāciju, uzstādīšanai šobrīd ir pieejami jau 500 jaunie skaitītāji, tomēr taksometru skaitītāju lietotāju aktivitāte ir ļoti zema - no šā gada 13.septembra līdz 30.septembrim VID datubāzē bija piereģistrēti tikai 15 skaitītāji.
«No ēnu ekonomikas viedokļa raugoties, taksometru nozare joprojām ir gana sarežģīta. Kaut gan pēdējos mēnešos ir vērojamas pozitīvas tendences, piemēram, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pieaugušas patiešām strauji, tomēr nomaksātais PVN šogad ir samazinājies par teju 15%,» norāda VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule.
«Ēnu ekonomikas īpatsvars taksometru nozarē ir ar satraucošu tendenci. Tikai 20% komersantu darbojas baltajā ekonomikā, maksājot nodokļus. Tāda situācija ilgstoši nevar turpināties, jo kropļo konkurenci. Ir skaidrs, ka jāstrādā pie likumdošanas izmaiņām, piemēram, pie iniciatīvas ieviest patentmaksu. Kas svarīgi - šie jautājumi jārisina ar nozaru asociāciju palīdzību. VID vienmēr ir bijis atsaucīgs un ņēmis vērā asociāciju viedokli. Uzskatu, ka arī jaunajām prasībām atbilstoši taksometru skaitītāji mazinās ēnu ekonomiku. Vēl vairāk - ceru, ka VID agresīvi vērsīsies pret tiem, kas šos skaitītājus neuzstāda,» uzsver zīmola «Baltic Taxi» pārstāvis Jānis Naglis.