Latvijā ir visi priekšnosacījumi, lai palielinātu cilvēku dzīves ilgumu līdz 90 gadiem un pat vairāk, taču būtiski, lai to vēlas paši iedzīvotāji un politiķi, ceturtdien sociālās kampaņas «Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!» atklāšanā teica Latvijas Kardiologu biedrības prezidents Andrejs Ērglis.
Kardiologs: Latvijai ir visi priekšnosacījumi, lai paildzinātu cilvēku dzīvi
Lai uzlabotu situāciju ar sirds un asinsvadu slimībām, Latvijā ir svarīgi nodrošināt invazīvās kardioloģijas un infrastruktūras attīstību, veicināt kardioloģijas apakšspecialitāšu attīstību, uzlabot cilvēku izglītotību, veicināt veselību un vienotu domāšanu jeb sistēmu valstī, teica Ērglis. Tāpat, pēc viņa paustā, būtisks ir dialogs ar politiķiem, kā arī sadarbība ar ģimenes ārstiem.
Ērglis informēja, ka miokarda infarkta pazīmes ir pēkšņas sāpes krūtīs, parasti aiz krūšu kaula, taču miokarda infarkts var noritēt arī bez sāpēm. Vienlaikus par šo infarktu liecina tādas pazīmes kā sirdsklauves, elpas trūkums, svīšana, trauksme, nāves bailes, galvas reibonis, pārmērīgs nogurums, slikta dūša un vemšana. Ja cilvēks vai viņam klāt esošie pamana šos simptomus, nekavējoties jāizsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Ērglis uzsvēra, ka miokarda infarkta gadījumā ārkārtīgi būtisks ir laiks, kādā tiek sākta ārstēšana. Ātrums tieši ietekmē ārstēšanās laiku, mirstību un miokarda bojājumu.
Kardiologs norādīja, ka valsts uzdevums ir nodrošināt, ka cilvēks var izsaukt neatliekamo palīdzību un slimnīcā nekavējoties tikt pie ārstēšanas. Turklāt sirds un asinsvadu slimniekiem varētu ieviest līdzīgu sistēmu kā «zaļais koridors» onkoloģijas pacientiem, lai nodrošinātu iespējami ātru cilvēka ārstēšanu.
Kā vēstīts, lai saprotamā, vienkāršā, bet saistošā veidā skaidrotu miokarda infarkta un insulta pazīmes, kā arī to, kā atpazīt simptomus, kuru gadījumā nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, šodien atklāta kampaņa «Mīli savu sirdi! Atpazīsti un rīkojies!».
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Veselības veicināšanas departamenta vadītāja Ilze Straume informēja, ka kampaņas primārā mērķauditorija ir iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 50 gadiem, kā arī ārstniecības personas, veselības aprūpes speciālisti, ārstu profesionālās organizācijas, nevalstiskās organizācijas un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.
Straume norādīja, ka kampaņai radīts video par insulta un infarkta simptomu atpazīšanu un nepieciešamo rīcību, simptomiem parādoties. Video tiks rādīti gan reģionālajos pasākumos, gan televīzijā. Tāpat radīti dažādi plakāti, informācija, ko izvietot sabiedriskajā transportā, informācija, kas nonāks ģimenes ārstu praksēs un aptiekās, kā arī tematiskie raksti drukātajā presē un internetā.
Veselības ministre Anda Čakša šodien uzsvēra, ka šāda veida kampaņas ir ļoti svarīgas, jo statistika ir diezgan bēdīga. Vienlaikus viņa piebilda, ka statistika nav tikai skaitļi, jo aiz tiem ir cilvēki, kas izārstēti vai arī kurus nav paspēts izārstēt.
Čakša norādīja, ka Latvijai jātiecas uz to, lai samazinātu slimību epizožu skaitu, tāpēc Veselības aprūpes sistēmas reformā būtiski realizēt optimālu slimnīcu tīklu, lai pacienta nonākšana slimnīcā būtu pēc iespējas ātrāka.
SKPC informē, ka miokarda infarkts un insults Latvijā joprojām ir viens no izplatītākajiem invaliditātes un mirstības cēloņiem. Viens no iemesliem šādai situācijai ir tas, ka cilvēki neatpazīst vai nepievērš uzmanību šo slimību pazīmēm, līdz ar to kvalitatīva medicīniskā palīdzība tiek sniegta pārāk vēlu.