Tāpat brīvos radikāļus rada eksogēni, organismā nokļuvuši savienojumi vai nelabvēlīga ārējā ietekme. Eksogēnās vielas un apkārtējās vides faktori, kas nelabvēlīgi ietekmē organismu un rada minētos savienojumus, ir šādi: radioaktīvais starojums, ultravioletais starojums, atmosfēras ozons, slāpekļa oksīdi, smagie metāli, smēķēšana, tehniskie šķīdinātāji, dioksīni un furāni, pesticīdi, aflatoksīni, citostatiskas vielas un daži medikamenti.
Brīvie radikāļi organismā rodas nepārtraukti normālās bioķīmiskās reakcijās, bet pastiprināti tie veidojas smagas fiziskās slodzes apstākļos, stresa situācijās, lietojot uzturā daudz polinepiesātināto taukskābju tauku, drudža laikā, iekaisuma procesos u. c.
Oksidatīvais stress ir stāvoklis, kad organismā veidojas nesamērīgi daudz ātri reaģējošo savienojumu, zūdot līdzsvaram starp oksidēšanās un reducēšanās procesiem vai organismam netiekot galā ar eksogēnas izcelsmes ātri reaģējošiem savienojumiem. Šo bojājumu klīniskās izpausmes var būt šādas: ateroskleroze, paātrināta novecošanās,priekšlaicīga ādas novecošanās, ādas vēža rašanās,
audzēji, katarakta, Alcheimera slimība, Pārkinsona slimība, biežāki medikamentu radīti aknu un imūnreakciju traucējumi un nieru traucējumi.
Papildus organismā esošajiem fermentiem liela nozīme brīvo radikāļu neitralizēšanā ir arī ar uzturu uzņemtajiem eksogēnajiem antioksidantiem: tokoferoliem, karotinoīdiem, askorbīnskābei, flavonoīdiem un tanīniem.