Svarīga regulāra dūmu detektoru apkope
Dūmu detektors darbojas no autonoma strāvas avota, piemēram, baterijas. Lai tas darbotos efektīvi, svarīgi ir regulāri veikt tā apkopi. Vidēji ik pēc diviem gadiem ir jāatceras nomainīt bateriju un noslaucīt putekļus, kā norādīts lietošanas instrukcijā. Detektora korpusā atrodas baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura laikus brīdinās ar skaņas signālu par jaunas baterijas nepieciešamību. Detektora darbības jaudu var pārbaudīt arī pats – nospiežot «TEST» pogu, atskanēs spalgs signāls, kas liecinās par detektora darbaspēju. Cigareti vai kādu citu dūmu avotu pārbaudei gan nevajadzētu izmantot tā iemesla dēļ, ka darbspējīgs detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu spalgu skaņas signālu aptuveni 30 minūtes. Ja tā ir noticis, tad detektoru var «apklusināt», uz īsu brīdi atvienojot bateriju.
Dūmu detektorus var iegādāties elektropreču vai specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos. Piedāvātie detektori, lai arī visi spēj brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi, var atšķirties ar iebūvēto papildu funkciju klāstu, kā arī ar cenu. Pērkot detektoru, noteikti jāpievērš uzmanība tam, lai uz tā korpusa būtu «CE» marķējums un informācija par detektora atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Šāds apzīmējums apliecina konkrētā detektora atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām.Tāpat ir nepieciešams pārliecināties, vai ierīces lietošanas instrukcijas teksts ir valsts valodā. No praksē noderīgām papildu funkcijām ieteicams detektora modelis ar korpusā iebūvētu spuldzīti, kas ieslēdzas vienlaikus ar brīdinošo skaņas signālu. Tas būs noderīgi kaut nelielas redzamības nodrošināšanai naktī gadījumā, ja aizdegšanās rezultātā mājoklī nebūs apgaismojuma.
Kopumā pasaules pieredze liecina, ka dūmu detektors ir efektīvs risinājums, lai pasargātu māju un tās iedzīvotājus no pēkšņa ugunsgrēka. Arī Latvijā kopš 2008. gada visās jaunbūvēs, rekonstruētajās un renovētajās dzīvojamajās ēkās dzīvokļi ir jāaprīko ar dūmu detektoriem. VUGD gan aicina iedzīvotājus arī iepriekš būvētās ēkās savai drošībai uzstādīt dūmu detektorus. Tāpat vērts zināt, ka no 2020. gada 1. janvāra visās mājās un dzīvokļos, kā arī publiskajos objektos, kuros paredzēts izmitināt gulēšanai līdz 10 cilvēkiem, dūmu detektori būs jāuzstāda obligāti.