Iesūti ziņu!

Dzīvības glābējs ikvienā mājoklī – dūmu detektors

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

No kāda materiāla būvēt māju – šis ir aktuāls jautājums teju ikvienam, kurš uzsācis mājokļa būvniecības procesu. DNB bankas aptauja liecina, ka 49 % aptaujāto dotu priekšroku ķieģelim un betonam, bet 34 % - kokam. Katram materiālam ir savas priekšrocības, tomēr interesanti, ka gandrīz puse aptaujāto dotu priekšroku ķieģelim un betonam, jo koku uzskata par ugunsnedrošāku. Tomēr eksperti uzskata – mūsdienu inovatīvie materiāli ļauj radīt modernas un ilgmūžīgas koka mājas, kaut gan neviens materiāls 100 % nepasargās mājokli no ugunsgrēka, ja vien paši saimnieki nebūs atbildīgi rīkojušies, tostarp ievērojuši elektrodrošības noteikumus. Tādēļ pirmais solis, kā pasargāt savu mājokli (arī dzīvokli) – ierīkot dūmu detektoru!

Lai gan varētu šķist, ka ugunsgrēkos nāvējošākās ir uguns liesmas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācija liecina, ka puse no ugunsgrēkos bojāgājušajiem ir miruši pēc saindēšanās ar tvana gāzi vai nosmakšanas. Turklāt lielākā daļa ir nosmakuši vai saindējušies savās guļamistabās, kas norāda - cilvēki nemaz nav pamodušies, kad ir sākusies degšana. Uzstādot dūmu detektoru, tas telpā konstatē dūmu koncentrāciju, siltumu un par to ar spalgu skaņas signālu brīdina mājokļa iemītniekus, tādējādi ļaujot paspēt pamest degošās telpas.

Vismaz viens detektors katrā mājoklī

Dūmu detektors ideālā variantā ir jāuzstāda visās telpās, kurās uzturas mājinieki vai kur notiek saimnieciskā darbība un potenciāli var izcelties ugunsgrēks. Minimālā prasība - vismaz viens detektors uz visu dzīvokli. Vispiemērotākā vieta detektoram būtu guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm, lai naktī mājiniekus pamodinātu. Savukārt citās telpās izvietotie detektori brīdinās mājokļa iedzīvotājus par aizdegšanos kādā konkrētā telpā.

Mājā un saimniecības ēkās uzstādītajiem detektoriem jānodrošina, lai to ugunsgrēka trauksmes skaņas signāls būtu dzirdams telpās, kurās pārsvarā uzturas vai guļ mājas iemītnieki. Būtiski – detektors ir jāuzstāda pie griestiem, nevis sienas. Jālūko, lai to neaizsedz skapji vai plaukti, jo tādā gadījumā dūmu detektors savas funkcijas pildīs ierobežotā apjomā.

Svarīga regulāra dūmu detektoru apkope

Dūmu detektors darbojas no autonoma strāvas avota, piemēram, baterijas. Lai tas darbotos efektīvi, svarīgi ir regulāri veikt tā apkopi. Vidēji ik pēc diviem gadiem ir jāatceras nomainīt bateriju un noslaucīt putekļus, kā norādīts lietošanas instrukcijā. Detektora korpusā atrodas baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura laikus brīdinās ar skaņas signālu par jaunas baterijas nepieciešamību. Detektora darbības jaudu var pārbaudīt arī pats – nospiežot «TEST» pogu, atskanēs spalgs signāls, kas liecinās par detektora darbaspēju. Cigareti vai kādu citu dūmu avotu pārbaudei gan nevajadzētu izmantot tā iemesla dēļ, ka darbspējīgs detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu spalgu skaņas signālu aptuveni 30 minūtes. Ja tā ir noticis, tad detektoru var «apklusināt», uz īsu brīdi atvienojot bateriju.

Pirms pirkšanas – izpēti

Dūmu detektorus var iegādāties elektropreču vai specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos. Piedāvātie detektori, lai arī visi spēj brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi, var atšķirties ar iebūvēto papildu funkciju klāstu, kā arī ar cenu. Pērkot detektoru, noteikti jāpievērš uzmanība tam, lai uz tā korpusa būtu «CE» marķējums un informācija par detektora atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Šāds apzīmējums apliecina konkrētā detektora atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām.Tāpat ir nepieciešams pārliecināties, vai ierīces lietošanas instrukcijas teksts ir valsts valodā. No praksē noderīgām papildu funkcijām ieteicams detektora modelis ar korpusā iebūvētu spuldzīti, kas ieslēdzas vienlaikus ar brīdinošo skaņas signālu. Tas būs noderīgi kaut nelielas redzamības nodrošināšanai naktī gadījumā, ja aizdegšanās rezultātā mājoklī nebūs apgaismojuma.

Kopumā pasaules pieredze liecina, ka dūmu detektors ir efektīvs risinājums, lai pasargātu māju un tās iedzīvotājus no pēkšņa ugunsgrēka. Arī Latvijā kopš 2008. gada visās jaunbūvēs, rekonstruētajās un renovētajās dzīvojamajās ēkās dzīvokļi ir jāaprīko ar dūmu detektoriem. VUGD gan aicina iedzīvotājus arī iepriekš būvētās ēkās savai drošībai uzstādīt dūmu detektorus. Tāpat vērts zināt, ka no 2020. gada 1. janvāra visās mājās un dzīvokļos, kā arī publiskajos objektos, kuros paredzēts izmitināt gulēšanai līdz 10 cilvēkiem, dūmu detektori būs jāuzstāda obligāti.

Uz augšu