Nozare, ar kuru jārēķinās
Jevgeņijs Kazaņins, TWINO Investīciju platformas vadītājs norāda uz pieaugošo salīdzinoši jaunās nozares nozīmi: "Kopš finanšu krīzes 2008. gadā, kad tradicionālā finansēšana caur bankām tika stingri ierobežota, alternatīvā kreditēšana Eiropā ir uzrādījusi ievērojamu izaugsmi, tomēr Eiropas Centrālā banka līdz šim nav veikusi rūpīgu nozares uzraudzību. Ņemot vērā, ka alternatīvās kreditēšanās nozares attīstības izaugsmes rādītāji šobrīd netiek oficiāli apkopoti, TWINO Alternatīvā aizdevuma indekss uzskatāmi parāda šīs nozares izaugsmes potenciālu, skaidri apliecinot, ka nozare straujiem soļiem kļūst par vērā ņemamu finanšu nozares spēlētāju.»
Jāpiebilst, ka nozares izaugsmei svarīga ir ne tikai «vidējā alternatīvās kreditēšanas nozares temperatūra valstī (AAI indekss)», bet arī kreditēšanas tirgus apjoms naudas izteiksmē.
Ņemot vērā gan AAI indeksu, gan kreditēšanas apjomu, visaugstāko potenciālu alternatīvās kreditēšanas jomā uzrāda Polija, Grieķija un Īrija. Šajās valstīs pastāv gan labvēlīgi nosacījumi alternatīvās kreditēšanas nozarei, gan kreditēšanas tirgus izmērs ir mērāms ar 100 līdz 500 miljardiem eiro.
Tikmēr Ungārijas, Slovēnijas, Latvijas un Rumānijas kreditēšanas tirgus potenciāls naudas izteiksmē ir mazāks par 100 miljardiem eiro, lai gan šīs valstis ierindojās TWINO indeksa līderpozīcijās, attiecīgi Ungārijai ieņemot pirmo vietu AAI reitingā, Slovēnijai otro vietu, Latvijai trešo, bet Rumānijai piekto vietu.
Pārmaiņas kreditēšanas nozarēs
Veiktais pētījums arī atklāj, ka laikā no 2010. līdz 2016. gadam kopējais kredītiestāžu skaits Eiropā uz 1 miljonu iedzīvotāju ir samazinājies no 19 līdz 15. Ar vislielāko kredītiestāžu skaitu uz 1 miljonu iedzīvotāju izceļas Īrija, tai seko Austrija un Somija.