- Kādas ir priekšrocības horizontālai karjeras izaugsmei, salīdzinot ar vertikālo?
D.R.:Horizontālā karjera ir process, kurā cilvēks profesionāli paaugstina savu kvalifikāciju, vienlaicīgi ceļot savu vērtību darba tirgū.
Vertikālā karjerair saistīta ar cilvēka virzību pa karjeras hierarhijas kāpnēm, ar statusa, atbildības un materiālā atalgojuma līmeni.
Bez horizontālās attīstības nevar būt veiksmīga vertikālā izaugsme. Vai vadītājs, kurš nespēs sniegt padomu darbiniekam, nespēs paskaidrot un argumentēt savu viedokli, būs darbinieku autoritāte? Horizontālā karjeras attīstība nozīmē, ka jūs soli pa solim pilnveidojaties profesionāli, attīstāt savu personību un pakāpeniski veidojat sevi par nākamo vadītāju. Jums noteikti ir kāds vadītājs, kam vēlētos līdzināties un arī tāds, kas nevieš jūsu uzticību un cieņu. Izvērtējiet abus variantus. Darbinieks, kurš ir «izaudzis» līdz vadītājam, zinās daudzus profesionālus knifus un sīkumus, kas būtībā ir ļoti svarīgi un savu pieredzi varēs nodot jaunākiem darbiniekiem. Tā ir būtiskākā atšķirība.
- Kādi draudi mēdz rasties, attīstot karjeru horizontāli? Kam jāseko, lai ilgstoši nepaliktu vienā pozīcijā?
D.R.: Bezgalīga horizontālā attīstība arī nav lietderīga, jo, lai attīstītos, ir jāaug. Ilgstoša vienu nemainīgu funkciju veikšana veicina rutīnas iestāšanos. Cilvēkam pašam ir jājūt, kad jādodas tālāk – šinī nozīmē, jānonāk nākošajā attīstības stadijā – tas var būt gan cits amats, gan plašāka atbildība tā paša amata ietvaros. Abi šie varianti ir nākamā attīstības stadija.
- Kādām, Jūsuprāt, rakstura īpašībām ir jāpiemīt, lai viņš izvēlētos sev piemērotāko darba izaugsmes ceļu?
D.R.:Centībai, uzcītībai, zinātkārei, apzinīgumam. Bez tam cilvēkam ir jāpiemīt veselīgām ambīcijām un paškritiskai attieksmei. Bez ambīcijām nebūs virzības, bet tas nenozīmē, ka visi līdzekļi attaisno mērķa sasniegšanu. Darba karjeras izaugsme nav atdalāma no personības attīstības. Tveriet dzīves mācības un gudrības!