Ja ir vēlēšanās strādāt un kustēties, Jelgavā ir daudz ko darīt.
Jelgava vienmēr bijusi daudznacionāla pilsēta, kurā dzīvo poļi, krievi, baltkrievi, lietuvieši, romi. Lietuvietis Aļģimants Burba saka, ka iespaidu par pilsētu bojā daudzās «hruščovkas», kas tika saceltas iebraucējiem. «Lielveikalu ir daudz, bet no tiem jau mēs nevaram izbēgt.» Pēc viņa domām, pilsēta attīstās veiksmīgi un «izrāviens ir pamanāms». Savukārt Aleksandrs saka: «Skumji, ka vēlētājus uzskata par auniem. Ar primitīviem masu svētkiem un festivāliem lauku zaļumballes garā rada iespaidu, ka pilsētā viss ir labākajā kārtībā. Tai pašā laikā klasiskās mūzikas koncerti Jelgavā notiek labi ja reizi gadā, nav normāla peldbaseina, nav kinoteātra.»
Rūpju bērns - Jelgavas pils
Jelgavnieku protestus nesen izraisīja iecere Lielupes labajā krastā Cukura ielā 2 būvēt ēku, ko plānots iznomāt būvmateriālu tirdzniecības lielveikalam «DEPO». Galvenais iebildums: līdzās tiltam pār Lielupi un Rastrelli celtajai Jelgavas pilij nav jāatrodas «milzīgai kastei», kurā tirgo būvmateriālus. Sabiedrības iniciatīvu portālā «Manabalss.lv» pret šo ieceri savākti gandrīz 4000 iedzīvotāju parakstu. Lai gan būvatļauja SIA «Auras centrs» ir izsniegta, strīds par to, kādam jābūt veikalam, lai tas nekontrastētu ar Jelgavas pili, nerimst.
«Atrodoties te, sajūta ir lieliska – ielas tīras, Pasta sala sakārtota,» saka Latvijas Lauksaimniecības universitātes prorektors Aigars Laizāns. Tomēr pozitīvo sajūtu bojā ieilgušās problēmas ar upes krastā esošo pili, kuras uzturēšanai un atjaunošanai vajadzīgas lielas investīcijas. «Mūsu kopējs rūpju bērns – nevienam īsti nevajadzīgs - ir Jelgavas pils. Ēkas uzturēšanai un apkurināšanai vien augstskola tērē pusmiljonu. Skaistums prasa lielas investīcijas, bet ne valsts, ne pašvaldība rūpes par pili neuzņemas.» Par iepretim pilij plānotā «Depo» būvniecību Laizāns saka: «Es nezinu, kā izkļūt no šīs situācijas. Īpašnieks, kuram pieder zeme, vēlas pelnīt.» No otras puses,
«bleķa bundža» upes karstā izskatītos briesmīgi. Pašvaldībai jābūt prasīgākai pret investoru – ja projektu uzlabos un neizcels sarkanās krāsās, būs pieņemami.
Laizāns atzīst, ka pašvaldībai jāspēj balansēt starp ekonomiskām interesēm un vides saglabāšanu. «Aizbiedēt investīcijas esam iemācījušies. Savulaik ar emocionāliem deputātu balsojumiem ir tikuši noraidīti izdevīgi projekti.» Jelgavu profesors salīdzina ar Ventspili. Abas no industriālām padomju pilsētām pārtapušas eiropeiski sakārtotās.