«Krāpšana rada dusmas, bet arī krāpšanas iemesls ir tās pašas dusmas, kas nav ļāvušas būt atklātam,» saka Uldis. Es iebāzu galvu smiltīs kā strauss un cerēju, ka otrs cilvēks visu atrisinās manā vietā, bet tā nenotika. Uldis domā – ja vaina ir abos, tad radušos situāciju iespējams risināt. Savukārt es uzskatu, ka abiem partneriem šādā gadījumā jābūt ļoti pašpietiekamām un spēcīgām personībām, lai pa īstam spētu piedot.
Glābiņš – patiesa piedošana
Uldis Cipsts par ļoti labu metodi, kā nenonākt līdz Šķiršanās formulai, uzskata spēju noformulēt pārmetumus kā piedošanu. «Kad sākas strīds, tiek izvilkti visi vecie grēki. Šo pašu sarunu iespējams pavērst citādi, un var pateikt otram – es tev piedodu, ka tu man toreiz izdarīji to vai to. Tiekot galā ar savām dusmām, mēs varam partnerim iedot desmit reižu vairāk mīlestības brīžos, kad viņš ir satraukts. Savukārt,
izdarot spiedienu, otrs būvē stiprāku aizsardzību, un mēs paši, to nemanot, virzām viņu uz krāpšanu,
bēgšanu, dusmām. Šo mūri var salauzt tikai mīlestība un pieņemšana. Tu tādā veidā liec partnerim sajusties īpašam, turklāt – negaidot neko pretim. Patiesībā tikai divas spēcīgas un harmoniskas personības var veidot īstas un dziļas attiecības,» domā Uldis.
Grūtākais spert pirmo soli
Pēc manas pieredzes, galvenais indikators, ka attiecības vairs nav glābjamas, ir personiskais regress. Tavu izaugsmi var bremzēt partneris, bet tikpat lielā mērā tu to dari pats. Tu saproti, ka ir jārīkojas, bet neko nedari un vairs netiec ar sevi galā. Šīs slimības simptomi ir neapmierinātība ar sevi, zema pašapziņa, vēlme visās problēmās vainot citus, neiecietība, nervozitāte. Atceros, ka es šajā dzīves periodā sāku slēpties aiz dārgiem pirkumiem un spoža ārējā tēla, kļuvu augstprātīga un vēsa pret apkārtējiem. Tā bija kā čaula, kas kaut kādā veidā centās pasargāt pēdējās paliekas no mana sabrukušā ES. Diemžēl arī partneris šajā situācijā neko nespēja līdzēt. Man pašai bija jātiek galā ar sevi, un vienīgais veids, kā to izdarīt, bija izraut sevi no komforta zonas – respektīvi, šķirties. Tāpēc, ja neesi mierā ar esošo situāciju un attiecībās tevi notur tikai bailes no tā, kas gaida nākotnē, laiks rīkoties. Vēlāk, atskatoties atpakaļ, tev būs žēl tā laika, kas pavadīts bezdarbībā, skaidri zinot, ka šīs attiecības ir faktiski beigušās.
Te vietā būtu Četrdesmit vārtu uz mīlestību autores Elifas Šafakas teiktais: «Nebēdā par to, kurp ceļš tevi aizvedīs. Labāk apdomā pirmo soli. Tieši pirmais solis ir visgrūtākais. Neviens cits to nespers tavā vietā. Kad gaita būs sākta, ļauj visam notikt, kā jānotiek, un redzēsi, ka viss atrisināsies! Nepeldi pa straumi, esi straume.»