Lai gan medikamentozā anestēzija ir atstūmusi malā hipnozes izmantošanu ķirurģijā un Freida psihoanalīze guvusi pārsvaru psihoterapijā, hipnoterapija savu plašo ieguvumu un izmantošanas iespēju dēļ joprojām ir populāra un adaptīva forma terapijā. «Daudzās ārstniecības praksēs var novērot prāta negatīvu vai pozitīvu iedarbību uz ķermeni, hipnozē tiek izmantoti šie somatiskie un psiholoģiskie interaktīvie fenomeni. Hipnoterapija var tikt izmantota viena, kā vienkārša relaksācijas terapija, vai arī kopā ar citiem psihoterapijas virzieniem,» norāda hipnoterapijas praktiķe Dace Rolova.
Ar hipnozes palīdzību var risināt emocionāla, psiholoģiska, kā arī atsevišķas fiziska rakstura problēmas To pielieto ārstējot garastāvokļa, prāta vai emociju traucējumus, plaša spektra psiholoģiskas problēmas, tai skaitā traucējošus paradumus, sociālās grūtības, pašpārliecības trūkumu, satraukumu pirms eksāmeniem, fobijas, panikas lēkmes un depresijas. Ļoti plaši hipnozi izmanto sporta sasniegumu palielināšanai, kreativitātes attīstīšanai, atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanai. Ēriksona klīniskajai hipnozei ir arī citas klīniskās pielietošanas un medicīniskās aplikācijas, tādas kā pirms/pēcoperācijas aprūpe, anestēzija un sāpes. Daudzas fiziskas problēmas, tādas kā ādas slimības, migrēna, ātras aizkaitināmības sindroms, arī ļoti labi var tikt ārstētas ar hipnozes palīdzību. Šis ir tikai mazs ieskats mūsdienu pasaules un mūsdienu dzīvesveida radītajās problēmās, kuras var tikt veiksmīgi ārstētas ar hipnozes palīdzību.
Kas notiek hipnoterapijas laikā?
Hipnopraktiķis ar klientu sāk strādāt vismaz 2 – 3 nedēļas pirms operācijas. Tā ir 1 vai 2 tikšanās reizes, kurās klients tiek iepazīstināts ar hipnozes procesu, kuru viņš piedzīvos operācijas laikā. Hipnopraktiķis sarunas laikā uzzin, cik liels ir klienta baiļu un trauksmes līmenis un, vai nepieciešams novērst arī fobiju. Šajā tikšanās reizē tiek inscenēts operācijā pielietotās Ēriksona klīniskās hipnozes seanss. Pacients iemācīsies.