Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

17. martā tiek atzīmēta 10. Pasaules miega diena

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: depositphotos.com

17.martā notiks 10. Pasaules miega diena. Pasaules miega organizācijas nodibinātā Pasaules miega diena ir starptautiski atzīts pasākums, kas apvieno miega jomas speciālistus un pacientus svarīga jautājuma - miega - apspriešanai. Šogad Pasaules miega dienas sauklis ir «Veselīgs miegs - dzīvības avots».

 
Raksta foto
Foto: Depositphotos.com

Miega ietekme uz slimībām

Miegs labvēlīgi ietekmē dabisko saslimstību izplatības samazināšanos. Notiekošie pētījumi parāda, ka insults ir visizplatītākā slimība starp cilvēkiem, kuri slimo ar obstukrīvās miega apnojas sindromu (OMAS). Tā pat šīs kategorijas pacientiem par 12-16% biežāk sastopama sirds nepietiekamība.

Izmantojot statistikas datus Pasaules miega dienai jāinformē pasaule par to, cik svarīgi ir ārstēt pat www.miegaapnoja.lv, www.worldsleepday.org

nelielus miega traucējumus. Cilvēki, kuriem ir problēmas ar nakts miega nepārtrauktību, cieš no augsta arteriālā spiediena, cukura diabēta, aptaukošanās un citām hroniskām saslimšanām.

Miega ietekme uz psiholoģiska rakstura traucējumiem

Pētījumi parāda, ka cilvēki ar bezmiegu biežāk cieš no trauksmes stāvokļa un depresijas, nekā cilvēki, kuri necieš no bezmiega. Reģistrējot nazālo gaisa plūsmu, elpošanas spēku, sirds ritmu, skābekļa saturāciju un ķermeņa stāvokli miega laikā tika konstatēts, ka ar depresīviem traucējumiem slimiem cilvēkiem ir daudz zemāka miega kvalitāte, nekā cilvēkiem bez depresijas. Pašlaik notiek pētījumi, lai labāk izprastu sakarības starp miega kvalitāti un psihisko veselību.

Miega, enerģijas un apetītes zudumi

Veselīgs miegs - tā ir pamatfunkcija un viens no veselības pīlāriem. Kad nav iespējams aizmigt, pasliktinās veselība, samazinās dzīves kvalitāte. Miegam un enerģētiskajam līdzsvaram ir liela ozīme veselības nodrošināšanā. Miega laikā enerģija saglabājas pateicoties tās pārvirzīšanai no darbības, kustības un sensorajām reakcijām uz olbaltumvielu atjaunošanu un papildināšanu un to darbībai šūnu struktūrās. Nomoda laikā dažādas energoietilpīgas aktivitātes veicina bada sajūtas veidošanos. Ar vien lielāks skaits pētījumu parāda saikni starp īsu miega laiku, miega traucējumiem un miega diennakts ritma desinhronizāciju, un nelabvēlīgām metaboliskām izmaiņām, no īpaši aptaukošanos un 2.tipa cukura diabētu. Neiroendokrīnās sistēmas aktivitātes izmaiņas, ieskaitot stresa kontroles mehānismus, ir galvenais faktors, kas izpaužas kā metaboliska atbilde uz miega trūkumu palielinātas apetītes un paaugstinātas / pastiprinātas reakcijas uz barības stimulatoriem veidā. Tālākā attīstībā, izvēloties un lietojot nekvalitatīvus pārtikas produktus papildus samazinās fiziskās aktivitātes motivācija.

 
Raksta foto
Foto: Depositphotos.com

Pasaules miega dienas norise

Latvijā obstruktīvas miega apnojas diagnostika un ārstēšana ir pieejama jau vairāk nekad 10 gadus un kvalitatīvu konsultāciju, diagnostiku vai ārstēšanu var saņemt vairākās ārstniecības iestādēs:

  • RSU Stomatoloģijas institūts http://www.stomatologijasinstituts.lv, tālr. 27065325 ;
  • Klīnika Headline http://www.klinikaheadline.lv/, tālr. 67473045;
  • Miega slimību centrs www.miegacentrs.lv , tālr. 67336564 ;
  • Nodieva Anda-ārsta prakse pneimologijā www.elposim.lv, tālr. Rīgā 27090899
  • tālr. Smiltenē 24406181
  • tālr. Bauskā 27794459;
  • Liepājas Regionālā Slimnīca, Liepājas iela 25, Dr.Dace Zemīte, tālr. 29289908

Līdz marta beigām visas augstāk minētas klīnikas piedāvā veikt miega apnojas diagnostiku ar atlaidi 50%.

 
Raksta foto
Foto: Depositphotos.com

Pasaules miega diena - kas tās ir?

Pasaules miega diena - tas ir ikgadējs, visā pasaulē notiekošs pasākums, kura mērķis ir aicināt pievērst uzmanību ar miegu saistītiem jautājumiem. Pasaules miega dienas ietvaros ar profesionāļu komandas kopējiem spēkiem tiek organizēti sabiedriski pasākumi, kuros iedzīvotāji saņem informāciju par miega traucējumu ārstēšanu un profilaksi.

Pasaules miega diena - vēsture.

Pirmo reizi Pasaules miega diena notika 2008.gada 14.martā ar lozungu «Guli cieši, dzīvo modri».

No šī brīža Pasaules miega dienu atzīmē katru gadu piektdienā pirms pavasara saulgriežiem.

? «Guli cieši, dzīvo modri» - 2008.gada 14.martā

? «Izgulējies pirms ceļa, aizbrauci līdz galam bez problēmām» - 2009.gada 20.martā

? «Guli kārtīgi. Paliec vesels» - 2010.gada 19.martā

? «Guli labi. Audz vesels» - 2011.gada 18.martā

? «Elpo viegli, lai gulētu labi» - 2012.gada 16.martā

? «Labs miegs, veselība vecumā» - 2013.gada 15.martā

? «Guli saldi, elpo viegli - sargā savu veselību» - 2014.gada 14.martā

? «Ja miegs ir ciešs, tas atnes veselības un laimes pārpilnību» («Turi vērtē savu miegu, lai aizmirstu par dakteriem. Kas cieši guļ - ir laimīgs un vesels!») - 2015.gada 13.martā

? «Labs miegs - sasniedzams sapnis» - 2016.gada 18.martā

? «Veselīgs miegs - dzīvības avots» - 2017.gada 17.martā

Nākošā miega diena notiks 2018.gada 16.martā, drīzumā ir jāpaziņo tās lozungs. Pēc tam tā notiks 2019.gada 15.martā un 2020.gada 14.martā.

PASAULES MIEGA DIENAS DEKLARĀCIJA:

Ņemot vērā, ka miegainība un bezmiegs ir globālas epidēmijas, kuras apdraud veselību un dzīves kvalitāti,

Ņemot vērā, ka iespējams daudz darīt miegainības un bezmiega profilakses un ārstēšanas jomās,

Ņemot vērā, ka profesionālā un sabiedrības informētība ir pirmie soļi ceļā uz rīcību,

Ar šo mēs paziņojam, ka miega traucējumi novēršamas un izārstējamas slimības jebkurā pasaules valstī.

VISPĀRĒJI FAKTI

Pasaules miega diena ir ikgadējs pasākums, kas vērsts uz sabiedrības informētības paaugstināšanu par miegatraucējumiem un to sekām. Pasaules miega diena 2017 notiks 2017.gada 17.martā. Vairums miega traucējumu ir novēršami vai ārstējami, tomēr tikai mazāk nekā viena trešā daļa pacientu vēršas pēc profesionālas palīdzības. Ar miegu saistītās problēmas ir globāla epidēmija, kas apdraud veselību un dzīves kvalitāti līdz pat 45% no pasaules iedzīvotāju. Labāka veselīga miega principu izpratne un pētījumu skaita palielināšana šajā jomā var palīdzēt samazināt sabiedrībā miega traucējumu gadījumu skaitu.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu