Lai grozījumi tiktu sagatavoti un parlamentā pieņemti patiesi atbilstoši ST spriedumam, svarīga ir to personu attieksme, kas ieņem tieslietu ministra, ģenerālprokurora un SAB vadītāja amatu, norāda Dreimane.
«Diemžēl pirms diviem gadiem tieši šīs personas visaktīvāk iestājās pret jebkādu grozījumu nepieciešamību. Tolaik pat publisku debašu sākšana par šo tēmu tika nosaukta par nacionālās drošības apdraudējumu. Spriežot pēc Satversmes lietas materiāliem, viņu attieksme nav mainījusies arī šodien. Tad kādu rezultātu mēs varam gaidīt, ja pašas svarīgākās tiesiskuma aizsardzības amatpersonas valstī ir ar šādu attieksmi!? Turklāt ieņem šos nozīmīgos amatus vairākus pilnvaru termiņus pēc kārtas. Šāds secinājums ir biedējošs, jo liek domāt arī par to, kas notiek citās lietās, kuras ir šo amatpersonu pārraudzībā,» intervijā izsakās bijusī Valsts kancelejas vadītāja.
Kā ziņots, ST nesen pēc bijušā lidostas «Rīga» Drošības departamenta direktora Raimonda Lazdiņa sūdzības atzina, ka likumā noteiktais liegums pēc valsts noslēpuma pielaides anulēšanas to saņemt atkārtoti ir neatbilstošs Satversmei.
Lazdiņš ST bija apstrīdējis likuma normu, kas nosaka, ka nolēmumu par speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam anulēšanu persona var pārsūdzēt SAB direktoram, savukārt SAB direktora lēmumu persona var pārsūdzēt ģenerālprokuroram, kura lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams.
Ņemot vērā, ka personai tiek liegta pieeja tiesai šā vārda institucionālajā nozīmē un netiek nodrošinātas Satversmei atbilstošas procesuālās tiesības, personai tiesības uz taisnīgu tiesu tiek liegtas pēc būtības. Lai šīs tiesības nodrošinātu un novērstu šaubas par to, vai lēmumi par speciālo atļauju anulēšanu ir pamatoti, to kontrole būtu jānodod atbilstoši leģitimētai neatkarīgai institūcijai, uzskatīja ST.