Tomēr jāatzīst, ka viņa aktīvā darbošanās un lēmumi ir ļoti haotiski - vizītes un tikšanās tiek nozīmētas un tad atceltas, kā tas notika ar Meksikas prezidentu. Daudz kas paziņots un atsaukts, piemēram, 20% nodoklis meksikāņu precēm, ar kuru bija plānots maksāt par mūra būvi. Pēkšņā attieksmes maiņa pret NATO arī bija negaidīta.
Tas, protams, nav labi. No otras puses, šāda nekonsekvence redzama arī daudz kur Eiropā. Viens ir politiskā priekšvēlēšanu kampaņa, pavisam kas cits – valsts vadīšana. Tā notiek jebkurā pasaules valstī, vienkārši ASV ir daudz lielāka, ar globālu ietekmi.
Par NATO Trampam bijuši daudzi izteikumi. Ir svarīgi vērot, ko ASV reāli darīs. Spriežot pēc tā, ko teikuši Trampa kabineta pārstāvji – aizsardzības un ārlietu sekretārs, pēc sarunām klātienē ar Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju un telefonsarunas ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, šobrīd izskatās, ka ar NATO un ASV iesaisti tajā viss būs kārtībā.
Taču mēs nezinām, ko Tramps domās rīt...
Jā, pie tā gan mums nāksies pierast... Latvijas valdības pārstāvji, spriežot pēc ārpolitikas debatēm Saeimā, draudzīgi nolēmuši neievērot šo «ziloni trauku veikalā», mazliet viņu ignorējot. Manuprāt, tā ir šim brīdim labākā reakcija attiecībā uz publisko telpu.
Taču Latvijai būtu adekvāti jāreaģē uz to, kas šobrīd notiek ASV. Ja Latvija vēlas, lai NATO, ES un mums pašiem veidotos konstruktīvas attiecības ar kaimiņvalsti Krieviju, jādara viss, lai Minskas vienošanās izpildes uzraudzīšanu veiktu gan ASV valsts sekretārs, gan ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni. Pirmkārt tāpēc, ka Vācijā un Francijā tuvojas vēlēšanas. Otrkārt, mums jāceļ ES statuss gan ASV, gan Krievijas, gan ES dalībvalstu iedzīvotāju acīs. Treškārt, būtu nepieciešams stiprināt eirozonas valstu sadarbību. Jāpārliecina Tramps, ka ES ir veids, kā Eiropas tautas un valstis var izdzīvot 21. gadsimtā.