To, ka vēlēšanu gados specdienestu interese pieaug, apliecina bijušais Latvijas spiegu priekšnieks Jānis Kažociņš: «Es domāju, ka uzbrukumi jau nav tikai tad, ja ielaužas sistēmās. Ja cilvēki runā dumjības pa telefonu un raksta stulbus e-pastus, tie pat nejaušības dēļ var nonākt rokās, kas to izmantos pret viņiem. Gadījumi tādi ir. Mūsu gadījumā arī jārēķinās, ka lielā kaimiņa dienesti noklausās ļoti daudz, kas notiek.»
Kažociņš uzsver, ka cīņa notiek par informatīvo telpu, kurā ir svarīgi domāt kritiski un neuzķerties uz «viltus ziņām».
Politiski motivēti uzbrukumi Latvijas IT sistēmām varētu būt aptuveni viens procents. To skaits «mēreni pieaug», vērtē CERT.LV. Šogad jau bijuši vairāki incidenti.
«Ir zināmi gadījumi, kur ir izdevies inficēt datoru, attiecīgi var spekulēt, ka kaut kas ir iegūts. Bet ir svarīgi apzināties, ka neviens šādas gadījums nav bijis klasificētos tīklos, bet pastāv riski, ka valsts ierēdņiem uzbrukuma rezultātā var kādu informāciju iegūt,» pauž Teivāns.
Gadu mijā stājās spēkā minimālās drošības prasībām visām valsts un pašvaldību iestādēm. Ministriju sistēmas pieklājībā kārtībā savestas pirms Latvijas prezidēšanas Eiropas Savienības padomē 2015.gadā. Negatavākas ir pašvaldības. Pilsētu un novadu interneta vietņu pārbaude ir CERT.LV šī gada prioritāte. Katrā sestajā testa uzbrukumā atklāta kritiska ievainojamība.
Kurās pašvaldībās, to CERT.LV neatklāj, bet atzīmē, ka trūkumi tiek novērsti.
IT drošības eksperts Kirils Solovjovs atzīmē, ka ASV pieredze liek mundrām būt politiskajām partijām. «Partijām pašām jārūpējas par savu drošību. Virspusēji apskatot partiju sistēmas, tajā skaitā mājas lapas, tur ir vēl darbs darāms, lai panāktu drošību. Ja mēs runājam par ASV gadījumu atkārtošanos Latvijā, nav jādzīvo ilūzijās, ka kaut kas tāds nenotiks Latvijā,» saka Solovjovs.
CERT.LV «de facto» stāsta, ka politiskās partijas līdz šim palīdzību nav lūgušas.