Nomirsi ātrāk, nekā vajadzētu
Daļa cilvēku domā, ka ar smēķēšanu saistīts tikai plaušu vēzis, bet reālie dati ir daudz skarbāki: gandrīz visiem vēža veidiem smēķēšana ir riska faktors. Onkoloģiskās slimības Latvijā ir ļoti plaši izplatītas.
Tāpat smēķētājiem ir daudz lielāks risks saslimt ar sirds-asinsvadu kaitēm. «Ir skaidrs, ka ar katru izsmēķēto paciņu cilvēks paātrina infarktu un insultu.»
Smēķēšanas negatīvā ietekme ir aprēķināta arī naudas izteiksmē. Latvijā no veselības aprūpes budžeta ar smēķēšanu saistīto slimību ārstēšanai katru gadu tērē 24 miljonus eiro.
Pētījumos apstiprināts, ka smēķētāji slimo vairāk, jo smēķēšana novājina imūnsistēmu.
Aprēķināts, ka 30% darba kavējumu ir tieši saistīti ar smēķēšanu. Latvija katru gadu zaudē aptuveni 12 miljonus eiro saistībā ar smēķētāju darba nespējas lapām.
Visbriesmīgākais ir tas, ka smēķētāji mirst priekšlaicīgi.
Viņi mirst ātrāk nekā cilvēki, kuri nesmēķē un ievēro veselīga dzīvesveida ieteikumus. Īpaši bieži pāragri no dzīves aiziet vīrieši – pat 50, 55, 60 gadu vecumā, kaut arī varētu dzīvot līdz pat 70-80 gadiem.
Ir aprēķināts, ka katru gadu Latvija zaudē 2,5 miljardus eiro tieši cilvēku priekšlaicīgās mirstības dēļ. Ļaudis varētu strādāt un maksāt nodokļus, taču diemžēl smēķēšanas dēļ viņi mirst pārāk ātri.
Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pneimonoloģijas galvenais speciālists Alvils Krams, lūgts raksturot smēķēšanas kaitīgumu un ietekmi uz veselību, intervijā portālam TVNET saka: «Veselu smēķētāju nav!» ES dati liecina, ka smēķētāji nodzīvo vidēji 14 gadus īsāku mūžu un katrs otrais nomirst priekšlaicīgi.