Bisfenols A ir plaši izplatīta piedeva polikarbonāta (PC) pudelēm un traukiem.
Kā cilvēks var zināt, ka trauka sastāvā ir šī viela?
Kraņevskis skaidroja, ka bisfenols A parasti tiek pievienots, lai palielinātu plastmasu cietību (parasti polikarbonāts PC) vai kā stabilizētājs polivinilhlorīdam.
No polikarbonāta izgatavo bērnu barošanas pudeles, ūdens pudeles, pārtikas kārbas, galda piederumus, briļļu stiklus, CD un DVD diskus, elektroniskās ierīces, sporta aprīkojuma detaļas, auto detaļas u.c.
Uz izstrādājumiem netiek norādīts, ka to sastāvā ir bisfenols A. Eiropas Savienībā bērnu pārtikas pudeļu izgatavošanā aizliegts izmantot bisfenolu A saturošas plastmasas. Bet, ja pudele ražota ārpus Eiropas Savienības, tad jautājums ir neskaidrs.
Daži ražotāji labprātīgi norāda, ka plastmasa nesatur bisfenolu A. Parasti tiek lietots apzīmējums «Non BPA».
Lietotājs nevar droši zināt, vai plastmasā ir vai nav bisfenols A.
Jāatceras, ka polietilēna tereftalāts PET (ar marķējumu «1»), polietilēns PE (ar marķējumu «2» vai «4»), polipropilēns PP (ar marķējumu «5»), polistirols PS (ar marķējumu «6» ) parasti nesatur bisfenolu A.
Riska plastmasas, no kurām pārtikā vajadzētu izvairīties ir: polivinilhlorīds PVC (marķējums «3») un polikarbonāts PC (marķējums «7»). Ieteicams sekot līdzi marķējumam uz plastmasas izstrādājuma.
Vai bisfenols A var nokļūt pārtikā, ja to ielej karstu vai siltu traukā, kura sastāvā ir šī viela?
Bisfenola iekļūšanas risks pārtikā pieaug, ja pieaug temperatūra. Ja karstu pārtiku (dzērienu, zupu) ielej traukā kura sastāvā ir bisfenols A, tad risks šīs vielas nokļūšanai ēdienā būtiski pieaug. Traukus, kas izgatavoti no PC, PVC, nevajadzētu sildīt, un tajos nevajadzētu likt karstu ēdienu.