Šajā laikā viņi ir izkrituši no aprites. Taču ir liela daļa arī tādu, kas ārzemēs profesionāli bagātinājušies savā jomā.
Atbraukušie arī min, ka viņiem bijušas grūtības pierast pie atšķirīgas darba kultūras. Viņi pieraduši pie jauniem darba modeļiem, pieraduši pie cita veida, kā strādāt, bet te saskaras ar pretestību - te lietas notiek citādāk.
Reemigranti ir ar lielu uzņēmējdarbības potenciālu.
Pētījums rāda, ka 20% domā par savu uzņēmumu, jo dzīvošana ārzemēs devusi drosmi.
Aptaujā piedalījās arī «Edurio» īpašnieks Ernests Jenavs, kurš pēc mācībām un darba Londonā un Mančestrā nodibinājis Latvijā strauji augšu informācijas tehnoloģiju uzņēmumu.
«Cilvēki, kas atgriežas no dažādām pasaules malām atpakaļ, mums ārkārtīgi uzlabo šo iespēju izprast, kā domā mūsu klienti Amerikā, Kanādā vai jebkur citur,» komentēja Jenavs. Viņš pats
kā reemigrants apzinās ārzemju latviešu zināšanu un prasmju vērtību, tāpēc savā uzņēmumā apzināti nodarbinājis citus reemigrantus.
«Tuvu puse komandas pavadījusi laiku ārzemēs. Manuprāt, tas pienes ļoti unikālu pieredzi un skatu. Tai skaitā divi komandas dalībnieki ir otrās un trešās paaudzes latvieši, auguši diasporas ģimenē, un tas kopā padara mūs par komandu, kas spēj domāt par globāliem tirgiem,» uzskata Jenavs.
Taču šo zināšanu potenciālu Latvijas darba tirgū plaši nenovērtē. Vakanču portāla «CV-Online» eksperts Kaspars Kotāns stāsta - meklējot jaunus darbiniekus, uzņēmēji speciāli nemeklē kandidātus reemigrantu vidū.