Ārsti transfuziologi par asins pārliešanu saka – tās ir visbīstamākās zāles, ko ārsts var nozīmēt pacientam.
Piemēram, Inga Dārzniece – transfuzioloģe ar 15 gadu pieredzi šajā jomā – to māca arī saviem studentiem un ievēro arī pati, vadot Asins dienestu Austrumu slimnīcā. «Asins transfūzija ir šūnu un audu transplantācija. Tādēļ tā ir ļoti nopietna ārstēšanas metode,» uzsver Dārzniece.
Tam piekrīt arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asins kabineta vadītāja Onkoloģijas centrā Diāna Kadiķe. «Vienmēr līdz pēdējam domājam, vai tiešām ir nepieciešams pārliet,» atzīst Kadiķe.
Par to, ka asins pārliešanai ir ne vien milzīgi ieguvumi, bet arī milzīgi zaudējumi, «Rīta Panorāmas» ēterā runāja ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. «C hepatīts un HIV epidēmija šajā pasaulē ir asinspārliešanas sekas. Bet ir pieņemts skaļi par to nerunāt,» norādīja Apinis.
Dārzniece saka - vēl pirms 30 gadiem, pārlejot asinis, tajās tiešām nepārbaudīja C hepatīta klātbūtni. Mūsdienās inficēšanās ar zināmajiem vīrusiem ir būtiski samazināta. «Bez asins komponentu pārliešanas mēs nevarētu realizēt cilmes šūnu transplantācijas programmu,» uzsver Kadiķe.