Tuvojoties Ziemassvētkiem, cilvēkus pārņem iepirkšanās drudzis. Pircēju aktivitāte palielinās arī interneta veikalos, bet nesnauž arī kibernoziedznieki, kas gatavi ļaunprātīgi izmantot tiešsaistes darījumu veicējus. 36% interneta veikalu klientu ir iekļauti paaugstināta riska grupā.
IBM padomi, kā droši iepirkties internetā
Materiāls tapis sadarbībā ar IBM Latvija
Lai labāk sagatavotos drošai preču iegādei tiešsaistē, IBM Security dod padomus, kā veiksmīgi aizsargāt savus datus, iepērkoties internetā.
Uzmanies no negaidītiem interneta iepirkšanās piedāvājumiem e-pastā! Neaktivizē nepazīstamus un nedrošus linkus. IBM X-Force pētnieki jau ir konstatējuši kibernoziedznieku aktivitāti. Tie uzdodas par plaši pazīstamiem mazumtirgotājiem, sūtot cilvēkiem e-pastus ar izdevīgiem piedāvājumiem. Kad klients uzklikšķina uz preces pasūtīšanas īsceļa, tie e-pastā neapzināti lejupielādē vīrusu, kurš, līdzīgi kā Locky Ransomware, var uzlauzt lietotāja datoru un atšifrēt tajā esošos failus.
Esi uzmanīgs ar kuponu kodiem! Ja atlaide šķiet pārāk izdevīga, lai būtu patiesība, tā, iespējams, arī ir. Promo kodi no nezināmiem resursiem ir neuzticami. Neklikšķini uz to īsceļiem, kā arī nekopē tos.
Izvēlies kredītkarti, nevis debetkarti!Ja ir iespējams, debetkartes vietā labāk izvēlies kredītkarti, jo tā piedāvā klientiem lielāku aizsardzības sienu.
Katram interneta veikalam izmanto savu paroli! Nekad neizmanto vienu un to pašu paroli vairākās mājaslapās, jo īpaši interneta veikalos. Tā vietā izveido unikālu paroli katram interneta veikalam.
Ja veic pasūtījumus internetā, esot birojā, neizmanto darba e-pasta adresi un nekad neizmanto to pašu paroli, kuru lieto uzņēmuma e-pastam.
Izmanto tikai uzticamas iepirkšanās lietotnes! Lejupielādē lietotnes tikai no uzticamām to ieguves vietām, tādām kā iTunes un Google Play. Pirms lejupielādē lietotni, pārbaudi atsauksmes un vērtējumu par lietotni.
Izveido atsevišķu iepirkšanās e-pasta adresi! Speciāli tam, lai iepirktos internetā. E-pasta adrese palīdzēs atšķirt ļaunprātīgu iepirkšanās piedāvājuma e-pastu, kā arī tava pastāvīgā e-pasta adrese netiks pakļauta riskam. «Klientiem ir jābūt uzmanīgākiem lielās iepirkšanās sezonā,» apgalvo Kalebs Barlovs (Caleb Barlow), IBM Security viceprezidents. «Kibernoziedznieki mēģina vilināt pircējus ar šķietami izdevīgiem piedāvājumiem, lai tie klikšķinātu uz aizdomīgiem īsceļiem.»
Nesaglabā savu informāciju!Nekad nesaglabā savu kredītkartes informāciju un personīgos datus mazumtirgotāju vietnēs un interneta pārlūkprogrammās. To saglabāšana var paātrināt iepirkšanās procesu, taču tas var arī apdraudēt tavas kredītkartes datus.
Esi radošs, domājot paroles drošības papildjautājumu! Aizpildot laukus ar personīgu informāciju, izmanto arī papildjautājuma iespēju, uz kuru atbilde nav publiski pieejama. Uzdod jautājumus, uz kuriem atbilde nav publiski atrodama un ir zināma tikai tev.
Sekojot šiem norādījumiem, pircējs, iepērkoties internetā, varēs justies droši par saviem personas un kredītkartes datiem.