Latvijā, labākus dzīves apstākļus meklējot, ieplūda arvien lielāks skaits imigrantu no citiem Krievijas impērijas reģioniem.
Beidzot zemes īpašnieki!
Lauksaimniecības jomā 19.gadsimta otrajā pusē Latvijas laukos notika būtiskas pārmaiņas – kā nopietns spēlētājs un alternatīva muižām (lielsaimniecībām) lauksaimniecības produkcijas ražošanas tirgū ienāca individuālās zemnieku saimniecības.
Izmaiņas likumdošanā pavēra visai plašas tiesības ievērojamai zemnieku daļai kļūt no zemes lietotājiem (nomniekiem) par zemes īpašniekiem. 19. gadsimtā notika visai būtiskas lauksaimniecības produkcijas iepirkuma cenu izmaiņas, un tās tiešā veidā ietekmēja zemes tirgus aktivitāti.
Strauji pieaugot labības cenām,
vēl straujāk pieauga lauksaimniecībā izmantojamās zemes cenas,
jo daudzi lauksaimnieki centās visiem līdzekļiem kļūt par zemes īpašniekiem, cerot uz līdzīgām attīstības tendencēm arī nākotnē.
Tomēr 19. gadsimta 80. un 90. gados labības cenas kritās, kas daudziem zemniekiem radīja finansiālas problēmas, daudzas saimniecības tika izūtrupētas.
Salīdzinoši labākā situācijā bija muižnieki, kuri caur landtāgiem bija saglabājuši būtiskas privilēģijas, arī nodokļu atlaides.
Šāda situācija radīja visai lielu neapmierinātību plašos lauku iedzīvotāju slāņos, kas vietām pārauga vardarbīgos protestos 1905. – 1907. gada revolūcijas laikā.
Baltijas provincēm nozīmīga loma
Baltijas provinces (Kurzeme, Vidzeme un Igaunija) bija nozīmīgs faktors Krievijas impērijā.
Visu iedzīvotāju slāņu augstais izglītības līmenis, kā arī atšķirīgā vēsturiskā eiropeiskā pieredze asi kontrastēja ar gandrīz visu pārējo Krievijas teritoriju.
Līdzīga eiropeiskas attīstības pieredze vēl bija vienīgi Polijas, Lietuvas un Somijas teritorijām.
Liela ietekme Krievijas valsts pārvaldē bija vācbaltiešiem, daudzi no kuriem ieņēma atbildīgus amatus centrālajā valsts pārvaldē.
Malači! Latvieši izmantoja savu iespēju
Pirmā pasaules kara priekšvakarā Latviju varēja pieskaitīt tām Eiropas teritorijām, kurās bija augsts nacionālā valstiskuma vai vismaz autonomijas veidošanās potenciāls, taču to aizkavēja esošā valstiskā realitāte.
Pirmais pasaules karš, lai arī nesa lielu saimniecisku postu un daudzus upurus, tomēr virknei Eiropas tautu pavēra ceļu uz nacionālu valstiskumu.
Latvieši bija vieni no tiem, kas šo iespēju izmantoja.