Tā arī sanāca, ka pirmajā mājā, pie kuras durvīm klauvēju, man uzdāvināja ļoti vērtīgu grāmatu «Latvijas tauta». Šādas liktenīgas nejaušības noteica turpmāko. Tālāk jau esmu saņēmis daudz grāmatu no dažādām pasaules vietām – no latviešu trimdiniekiem.
Tavā kolekcijā ir tikai latviešu grāmatas?
Jā. Manas kolekcijas tēma ir par Latviju un latviešiem. Tās pašlaik glabājas Oskara Kalpaka muzejā «Airītes», Saldū manā privātmājā un Ziedoņa muzejā.
Vai grāmatu lasīšana nav mudinājusi pašam sarakstīt grāmatu?
Es rakstu, protams, bet pašmērķis nav grāmata. Mērķis ir saturs. Lai uzrakstītu grāmatu, ir jāuzkrāj dzīves pieredze. Labs rakstnieks ir tāds, kuram ir liela dzīves pieredze un smags darbs aiz muguras. Šobrīd to krāju. Man ir ko teikt. Tagad ir jāiet tie mācekļa gadi. Ir jāmācās rakstīt. Izteikties.
Bet 21. gadsimts taču ir interneta laikmets. Nevienam nav noslēpums, ka pamazām izmirst drukātā prese. Kā ir ar grāmatām? Vai tevi nebiedē vīzija, ka pavisam netālā nākotnē neviens vairs nesēdēs ar grāmatu rokā, visi lasīs datorā, planšetē, telefonā? Patiesībā tas jau notiek...
Cilvēki joprojām lasa grāmatas. Par to liecina kaut vai izdošanas rādītāji – tās taču joprojām tiek izdotas. Grāmatas ir kultūras fenomens. Uzskatu, ka grāmatas pastāvēs. Tām ir pievienotā vērtība.
Piemēram, bēniņos tu vari aiznest veselu kaudzi ar avīzēm un tās tur stāvēs simt gadu. Bet kur paliks interneta materiāls? Tas nav taustāms. Ir taču svarīgi atstāt aiz sevis pēdas.
Novembris ir patriotu mēnesis. Ko tu novēlētu saviem tautiešiem un Latvijai svētkos?
Noteikti novēlētu sargāt citam citu. Mēs cits citam esam lielākā bagātība. Mēs esam tie, kas veido šo valsti. Es gribētu novēlēt, lai latvieši arī palīdz viens otram vairāk. Apskatieties taču apkārt, noteikti atradīsiet kādu, kuram ko iemācīt, kuru iepriecināt.
Latvieši ir dzīvotspējīga tauta. Jo vairāk ej tautā iekšā, jo vairāk redzi. Mūsu tautā ir liels dzīvības spēks. Mēs pastāvēsim un nepazudīsim.