Var jau arī no visa norobežoties, dzīvot citu dzīvi, tuvāk dabai, tālāk no sabiedrības. Jo dzīve paiet, laiks skrien nenormāli. Katram ir jāizdomā, kā uz to reaģēt un vai tam veltīt laiku. Bet kādam ir arī jāreaģē, mūs jāaizstāv. Tikai mēs paši vien to varam darīt. Nevaram gaidīt, ka kāds Eiropā mūs aizstāvēs. Nevar zināt, kādos apstākļos mūs kāds atkal nenodos. Tādu iespēju nevar noliegt. Jo lielāka ir likme, jo zemāka mūsu vērtība.
Integrācijas izeja tad, jūsuprāt, ir kultūra?
Jā, domāju, ka viena no iespējām ir kultūra. Tā cilvēkus tuvina. Tas ir tiešs kontakts, darot, pārdzīvojot kaut ko kopā. Cilvēkiem, kas kopā strādā ikdienā, nacionāla rakstura problēmas ir reta parādība.
Protams, ir tēmas, par kurām cilvēki strīdas, bet tas ir veselīgi. Mums jābūt gudrākiem par saviem oponentiem. Galvenais, lai cilvēks ir analizētspējīgs.
Kur noved tumsonība, fanātisms, mēs jau zinām.
Nedomāju, ka integrēt sabiedrībā cittautiešus var, finansējot dažādus fondus un sabiedriskās organizācijas. Tas, manuprāt, ir bezjēdzīgi. Ir vajadzīgs laiks, jānomainās paaudzēm. Cilvēkiem jāsāk vienam uz otru skatīties citām acīm, ne tikai ar bailēm un aizdomām. Diemžēl jāatzīst, ka mūsu valstī ir diezgan daudz nelojāli noskaņotu cilvēku. Šī attieksme pret latviešu nāciju ir ieaudzināta ģimenē. Jau bērnībā, spēlējoties pagalmā, no saviem vienaudžiem uzzināju, ka esmu fašists un kara laikā bez cīņas atdevis pilsētas vācu okupantiem.