Bormane norādīja, ka pati slimība ir viegla, bet daudz lielākas problēmas var rasties tad, ja ģimene vēlas bērniņu. Tad gan pārim būtu jāpārdomā, vai doties uz Zikas vīrusa skartajām valstīm, ja vien tas nav īpaši nepieciešams.
Sešus mēnešus pēc šo valstu apmeklēšanas vajadzētu izvairīties no bērniņa ieņemšanas,
tad ir lielākais risks, ka jaundzimušajam var būt mikrocefālija.
Īpaši jāuzmanās grūtniecēm
Tāpat uz Zikas vīrusa skartajām valstīm noteikti nevajadzētu doties grūtniecēm. Grūtniecēm jebkurā grūtniecības trimestrī un sievietēm, kuras plāno grūtniecību līdz dzemdībām, mazsvarīgus ceļojumus uz Zikas vīrusa skartajām valstīm (teritorijām) vajadzētu atlikt. Ja no ceļojuma uz skartajām teritorijām tomēr nevar atteikties,
grūtniecēm būtu stingri jāievēro individuālās aizsardzības pasākumi un jākonsultējas ar savu ārstu pirms izlidošanas un pēc atgriešanās,
jo pastāv pagaidām vēl zinātniski neapstiprināta, taču ticama saistība starp Zikas vīrusslimību un nedzimušu bērnu patoloģiju – mikrocefāliju.
Bet ceļotājiem, kuri saskārušies ar Zikas vīrusam līdzīgiem simptomiem, jāsazinās ar ārstu.
Savukārt dodoties uz Turciju, Ēģipti vai Kanāriju salām, kas ir Latvijas iedzīvotāju iecienītas atpūtas vietas, nebūtu jāsatraucas par Zikas vīrusu, taču pirms došanās vajadzētu painteresēties par tur valdošajām slimībām un veikt nepieciešamos drošības pasākumus, piemēram, vakcināciju.
Vai jāgatavojas globālai epidēmijai?
TVNET jau ziņoja, ka pasaulei ir jāsagatavojas mikrocefālijas «globālai epidēmijai», jo ar to saistītais Zikas vīruss iesakņojas aizvien jaunās valstīs, teikts piektdien publicētā pētījumā.
Zinātnieki no Brazīlijas un Lielbritānijas žurnālā «The Lancet Infectious Diseases» paziņoja, ka ir atraduši jaunus pierādījumus tam, ka šo jaundzimušo patoloģiju izraisa Zikas vīruss, un šī saistība jau ir plaši atzīta mediķu aprindās.
Mēs iesakām... sagatavoties globālai mikrocefālijas epidēmijai un citām iedzimta Zikas sindroma izpausmēm, pavēstīja zinātnieki.
Viņi arī ierosināja pievienot Zikas vīrusu to iedzimto infekciju kategorijai, kuras notiek pirms dzemdībām vai to laikā. Šajā sarakstā jau ir toksoplazmoze, sifiliss, masaliņas, citomegalovīruss, HIV un herpes.
Zikas vīrusu galvenokārt izplata odi, bet retos gadījumos tas var izplatīties dzimumsakaru ceļā.