«Lietu internets» nav plaši zināms, bet jau šobrīd tas aktīvi «piedalās» cilvēku ikdienā un uzņēmumu darbā. Lietu interneta rīki rosīgi «saimnieko» arī daudzās pilsētās un «piedalās» valsts mēroga procesos. Atbildes par to, kā vislabāk izmantot lietu internetu savā labā un kā neuzkāpt uz jau zināmiem grābekļiem, varēs gūt Baltijā pirmajā «Lietu interneta» (Internet of Things, IoT) konferencē, kas notiks 21. oktobrī izstādē «RIGA COMM 2016» Ķīpsalā, TVNET pavēstīja BT 1 mediju koordinatore Inese Libere.
Vai Latvija ir gatava «Lietu internetam»?
Vēl pirms dažiem gadu desmitiem, skatoties «Atpakaļ nākotnē» un citas fantastikas filmas, tikai varējām pasapņot, ka mūsu dzīvi ērtāku darīs «gudras» lietas, taču šodien tā ir realitāte. Bet kas tad ir lietu internets? IoT ir jau sen pierastās lietas, kas tagad ir kļuvušas «gudras». Tās ir savienotas ar internetu, spēj nodot informāciju un māk izraisīt konkrētus notikumus – ieslēgt apgaismojumu mājā vai pilsētā, droši vadīt automobili vai pat organizēt satiksmi pilsētsvētku laikā, ārstēt pacientus attālināti. IoT ir arī gudras uzvelkamas vai valkājamas lietas, kas informē, sargā un izklaidē savu valkātāju, un vēl daudz kas vairāk.
«Kaut arī «Lietu interneta» konference Baltijā tiek rīkota pirmo reizi, esam spējuši tai piesaistīt pasaules vadošos tehnoloģiju uzņēmumus. Man ir prieks, ka mūsu uzņēmējiem un pašvaldību vadītājiem būs iespēja smelties zināšanas un izpratni no kompānijām, kuras ir soli priekšā citiem, pateicoties inovatīvai domāšanai un mērķtiecīgam darbam pie nākotnes tehnoloģijām,» norāda «RIGA COMM» vadītājs Andris Breške.
Konferencē piedalīsies «Samsung», «Philips», «Bosch», «Deloitte», «Siemens», «ABB» un «Kaspersky» pārstāvji, kas piedāvās informāciju par IoT lietojumu dažādās nozarēs: pilsētplānošanā, medicīnā, būvniecībā, finansēs, loģistikā u. c. Konferences tēmas: viedās pilsētas un savienotie transportlīdzekļi, viedās mājas un valkājamās ierīces, telemedicīna un viedā veselības aprūpe u. tml. Saturs būs īpaši noderīgs dažādu nozaru profesionāļiem, uzņēmējiem, pilsētplānošanas speciālistiem un pašvaldību vadītājiem.
Viens no konferences lektoriem būs «Bosch» valdes loceklis Ziemeļu reģionā Stefans Bergmans, kas ir tieši atbildīgs par sava koncerna jauno biznesa virzienu attīstību reģionā. Bergmans dalīsies pieredzē un sava koncerna plānos par tēmu «Gudrās pilsētas un savienotie transportlīdzekļi» (Smart Cities & Connected Vehicles), aplūkos tendences globālu uzņēmumu ievērojamu projektu attīstībā, kā arī galvenās tendences IoT jomā. «Digitālās pārmaiņas un pieaugošā lietu savienojamība sniedz neizmērojamas iespējas, kas tehnoloģiju attīstību padara ātrāku nekā jebkad agrāk,» norāda Bergmans.
Būtiski, ka pašlaik «Bosch» ir vienīgais uzņēmums pasaulē, kas vienlaikus attīsta IoT tehnoloģijas visos līmeņos, kas nepieciešami «gudrajai» savienojamībai. Tas ļauj šim uzņēmumam būt tāda mēroga projektu kā viedās pilsētas pasaules līderim.
Viedās pilsētas (Smart Cities) risinājumi darbojas arī Latvijā, piemēram, Jelgavā. «Gudrā pilsētā pats svarīgākais ir cilvēks un viņa drošība. Tieši tāpēc, ieviešot jaunākās tehnoloģijas, vispirms tiek domāts par to. Piemēram, 24 h režīmā sekojot līdz satiksmes plūsmai, analizējot šos rādītājus un koordinējot plūsmu, būtiski ir uzlabojusies drošība uz ielām. Pilsētā darbojas arī videonovērošanas sistēma, kas veic prevencijas darbu sabiedriskās kārtības uzlabošanai. Atsevišķās pilsētas ielās apgaismojuma sistēma automātiski nakts laikā samazina gaismas intensitāti, ekonomējot pašvaldības līdzekļus,» stāsta Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Tehnoloģiju līderis «Samsung» jau sen klientiem visā pasaulē piegādā tālruņus, viedpulksteņus, viedos TV un pat ledusskapjus un veļasmašīnas, bet kas jauns gaidāms tuvākajā nākotnē? Konferencē stāstīs «Samsung Electronics Baltics» sadzīves tehnikas biznesa direktors Baltijas valstīs Sergejs Kostjučenko.
Vienlaikus ar pilnīgi jaunām iespējām un labumiem ir arī pilnīgi jauni riski. Pasaulē viens no zināmākajiem e-drošības uzņēmumiem «Kaspersky Lab» jau sen strādā arī IoT drošības virzienā. Ķīpsalā uzstāsies «Kaspersky Lab» globālo pētījumu un analīzes komandas eksperts Deniss Makrušins un atklās svarīgu tēmu «Drošība un privātums savstarpēji saistītā pasaulē». Izrādās, milzīgs skaits interneta ierīču ir neaizsargātas pret iespējamu ļaunprātīgu izmantošanu. «Kaspersky Lab» piedāvā atbildes uz vairākiem jautājumiem: Cik viegli ir piekļūt un izmantot termināli parkā? Ko hakeri var tur nozagt, un ko var izdarīt ar uzlauztu ierīci? Kā var piekļūt uzstādīšanas uzņēmuma iekšējam tīklam? Kā pasargāt sabiedriskās ierīces no uzbrukumiem?
«Lietu interneta» konferenci bez papildu maksas var apmeklēt visi izstādes «RIGA COMM 2016» apmeklētāji un dalībnieki. Vairāk mājaslapā: www.RigaComm.com