Ainārs stāsta, ka cietumā, tāpat kā brīvībā, katrs cilvēks izvēlas, kā pavadīt savu laiku. Daži mācās un lasa grāmatas, bet vairums spēlē kārtis, šahu, dambreti, skatās TV, guļ.
«Pārsvarā varu teikt, ka attīstība un izglītošanās tur nav iespējama. Vajadzētu būt tā, ka ieslodzītajiem ir pieeja datoriem, mūsdienu tehnoloģijām, šodienas literatūrai. Protams, to visu var organizēt ar uzraudzību. Patlaban bibliotēkā ir tikai padomju laika grāmatas.»
Vide un atmosfēra ir tāda, ka neveicina cilvēka vēlmi attīstīties un izglītoties.
Savukārt Rietumeiropā un Skandināvijā cilvēki ieslodzījumu izcieš normālos un cieņpilnos apstākļos. «Tur cilvēki dzīvo līdzīgi kā mājās, bet viņiem ir ierobežota brīvība. Viņiem ir dažādi pulciņi, viņi var doties uz klasi mācīties vai uz bibliotēku lasīt grāmatas. Tur dzīves apstākļi ir kā pansionātā. Mūsu cietumos ir citādāk. Skaidrs, ka Latvijai ir jābūvē jauni un mūsdienīgi cietumi, bet acīmredzot ar cietumiem ir tāda pati situācija kā ar ceļiem – grib zagt daudz naudas un, ja nevar nozagt, tad neko nedara, kamēr nesadala.
Lielā mērā kamerā valdošā atmosfēra atkarīga no kameras vecākā.
Ja viņš ir normāls un sportisks čalis, kamerā valda kārtība un normālas attiecības, bet, ja viņš ir «deģenerāts», arī atmosfēra ir deģenerēta.
Populāra izklaide - «ziloņu mētāšana»
Viena no ieslodzīto izklaidēm un saziņas formām ir tā saucamā «ziloņu mētāšana» - ar striķi gar logu vicina smagu priekšmetu, kas palīdz nodot zīmīti, cigarešu paciņu un citas lietas. «Daudzās kamerās tā ir vienīgā jautrība, ar ko ieslodzītie nodarbojas pa naktīm, bet pēc tam dienās guļ. Taču to neatļauj visi kameras vecākie.